Biden zahájil své funkční období tím, že nechal Afghánistán napospas Talibanu a umožnil vznik chalífátu pod vládou dříve teroristické organizace. Své působení v Oválné pracovně končí tím, že bezmocně sleduje, jak na troskách někdejší Sýrie vzniká nový chalífát. Jeho nešťastné ministerstvo zahraničí, jako vždy odtržené od reality, nyní nazývá džihádistického vládce Damašku Al-Džoláního "pragmatikem" a bezmyšlenkovitě hovoří o vstřícnosti a spolupráci s masovými vrahy a násilníky.
Západní média už akceptovala vlastní přejmenování Al-Džoláního na Ahmada Šaru a iRozhlas už ani nerozporuje jeho tvrzení, že volby budou až za tři až čtyři roky. Ani necituje jeho prohlášení, že "pro 'smysluplné volby' je nejprve nutná všeobecná shoda mezi syrským obyvatelstvem". Všeobecná shoda? To zní zajímavě.
Jedni oslavují svržení Asada jako velkou porážku ruských zahraničních zájmů, další kritizují Izrael, že buduje v Sýrii nyní nárazníkové pásmo a i po několika týdnech stále ještě provádí nálety na sklady zbraní v Damašku. I když dříve Izrael provedl nějaký ten nálet na sklady zbraní Hizballáhu pokaždé, když se Rusové dívali na druhou stranu, nyní se zběsile snaží rychle zničit vše, co by mohlo být nebezpečné. Jakoby se bál více toho, co bude než toho, co bylo. Celá situace potvrzuje, že Asadův pád byl spíše než nějakou promyšlenou operací zahraniční rozvědky, opravdu kolapsem, který překvapil všechny, včetně státu Izrael.
V Sýrii totiž nyní noví islámští vládci neztrácejí čas, aby upevnili svou vládu a dali najevo své záměry. Dne 26. prosince jmenoval Al-Džolání (Ahmad Šara) bývalého velitele Al-Káidy a spoluzakladatele Fronty Nusra Anase Hassana Chattába šéfem všeobecné zpravodajské služby země. Chattáb byl před deseti lety označen Organizací spojených národů za "teroristu". Podle OSN se podílel na "financování, plánování, usnadňování, přípravě nebo páchání činů nebo činností Fronty Nusra, ve spojení s ní, pod jejím jménem, jejím jménem nebo na její podporu" a "jinak podporoval činy nebo činnosti" Fronty Nusra.
Bude mít na starosti domácí bezpečnost. Jeho úkolem bude potlačit jakýkoli nesouhlas a zajistit, aby Al-Džolání zůstal u moci. Tuto funkci již vykonává v oblastech, které HTS kontroluje již několik let a kde jsou mučení a vraždy běžnou taktikou používanou k potlačení nesouhlasu.
"Přesný počet tádžických, uzbeckých a čínských ujgurských občanů přítomných v Sýrii není znám, ale tyto osoby působí ve třech samostatných skupinách pod vedením Hay'at Tahrir Al-Sham (HTS). Tádžičtí džihádisté pobývající v Sýrii působí pod organizací Jaish Al-Jihad Imam Abu Hanifa. Na Telegramu je aktivních několik kanálů spojených s touto organizací, které sdílejí džihádistické zprávy a reportáže ze syrského bojiště."
"Jeden z tádžických džihádistů v Sýrii, známý jako 'Musafir Tactical', vytváří na YouTube a Telegramu videa, která propagují a verbují mladé Tádžiky do války. Vytváří také obsah, v němž učí používání zbraní, obsluhu komunikačních zařízení, opravy automatických zbraní a taktiku partyzánské války."
"Další člen skupiny, známý jako Mohsen Tajiki, má na sociálních sítích také tisíce příznivců. Od začátku ofenzívy Haját Tahrír aš-Šám na Aleppo poskytoval každou chvíli aktuální informace o postupu směrem k vesnicím a městům pod kontrolou vlády Bašára Asada."
"Islámská strana Východního Turkestánu je jednou z nejaktivnějších džihádistických skupin v Sýrii a ve srovnání s ostatními skupinami středoasijského původu disponuje většími zdroji a lidmi. Tato skupina je ujgurskou džihádistickou organizací, která působí v syrské občanské válce přibližně od roku 2012. Jejím deklarovaným cílem je vytvoření islámského státu v čínské oblasti Sin-ťiang (Východní Turkestán) a je napojena na různé džihádistické skupiny v Sýrii, včetně poboček Al-Káidy."
"V Sýrii jsou přítomni také bojovníci z Uzbekistánu a Kyrgyzstánu, kteří během útoku na Aleppo bojovali pod vlajkou HTS. Tito uzbečtí a kyrgyzští bojovníci působí v rámci skupiny s názvem Katibat Al-Tawhid wAl-Jihad, která byla založena v severní Sýrii v roce 2013. V březnu 2022 označilo ministerstvo zahraničí USA tuto skupinu za teroristickou organizaci kvůli jejím teroristickým aktivitám a napojení na mezinárodní teroristické organizace, včetně Al-Káidy."
Nic z toho neodpovídá fikci, že Sýrii nyní ovládají jednotlivci usilující o liberální demokratický řád a o spolupráci se Západem. Je to obraz země, která padla do rukou radikálních islámských sil. Al-Džoláního hoši již rychle postupují k upevnění moci. Požadují, aby všechny konkurenční skupiny odevzdaly zbraně a odzbrojily se. Začínají nařizovat pravidla pro oblékání žen v celé zemi. Radí také, že každý, kdo se obává islámské vlády, je jednoduše špatně informován. Budete žít podle práva šaría a bude se vám to líbit.
Ta odměna 10 miliónů dolarů na Al-Džoláního je myslím stále ještě platná. Jenže ten už najednou neexistuje, nyní je to Ahmad Šara s bílým límečkem.