Podle kritiků to zpochybňuje nezávislost veřejnoprávní stanice. BBC se zatím k obviněním nevyjádřila.
Miliardář a majitel sociální sítě X Elon Musk se opět pustil do britské veřejnoprávní televize BBC. Na svém profilu zveřejnil krátký, ale úderný komentář:
„BBC je doslova státem financované médium,“ napsal na síti X Elon Musk.
Jeho příspěvek odstartoval bouřlivou diskusi, která se rozhořela zejména poté, co uživatel sítě X vystupující pod jménem „Basil the Great“ sdílel zjištění, že mezi hlavními donory BBC Media Action figuruje i americká agentura USAID.
„Právě jsem zjistil, že USAID financuje BBC. Cože?!“ napsal s překvapením.
Tento objev vedl k mnoha spekulacím o tom, do jaké míry je BBC skutečně nezávislá na vládních zdrojích financování, a to nejen z Velké Británie, ale i ze zahraničí.
Mezi její největší dárce patřily:
• UK Foreign, Commonwealth and Development Office (FCDO) – britské ministerstvo zahraničí, 3,02 milionu liber
• USAID – Americká agentura pro mezinárodní rozvoj, 2,61 milionu liber
• Švédská agentura pro mezinárodní rozvojovou spolupráci (SIDA) – 1,62 milionu liber
• Evropská komise – 1,34 milionu liber
• UNICEF – 1,04 milionu liber
Tento model financování ale vzbuzuje otázky, zejména když jde o americkou USAID, která spadá pod ministerstvo zahraničí USA. Kritici poukazují na to, že tato agentura hraje významnou roli v zahraniční politice Spojených států a její podpora médií může být vnímána jako pokus o prosazování konkrétního narativu.
Podle některých komentátorů může přijímání peněz od USAID znamenat, že BBC Media Action nefunguje jako zcela nezávislá organizace, ale může být součástí širších geopolitických zájmů.
Kritické hlasy přicházejí zejména ze strany konzervativních komentátorů a lidí, kteří dlouhodobě upozorňují na propojení velkých mediálních domů s vládami a nadnárodními organizacemi.
Například britský novinář a bývalý člen BBC Andrew Neil dříve uvedl:
„BBC se vždy prezentovala jako nestranné médium, ale realita je taková, že čím dál více podléhá vládním a nadnárodním zájmům. To podkopává její důvěryhodnost.“
Na vlnu kritiky zatím BBC nijak nereagovala. Nevyjádřila se ani k Muskovu komentáři, ani ke spekulacím o vlivu USAID na její mediální činnost. Zůstává tak otázkou, zda se BBC pokusí svou nezávislost obhájit, nebo zda debata o financování veřejnoprávních médií povede k širší diskusi o jejich budoucnosti a možných reformách.