Ve čtvrtek 27. března 2025 se v Paříži sešlo přes třicet světových lídrů na summitu takzvané koalice ochotných, který měl být průlomem na cestě k „spravedlivému a trvalému míru“ na Ukrajině. Namísto toho se ale ukázalo, že Evropa nemá jednotný hlas, chybí jí jasný plán a její vojenské kapacity nedosahují ani stínu někdejší síly. Francouzský prezident Emmanuel Macron zde oznámil záměr vyslat francouzsko-britské „zajišťovací síly“ na strategická místa v Ukrajině, ovšem pouze za podmínky, že dojde k uzavření mírové dohody s Ruskem. O „mírových silách“ přitom raději nemluví, aby nevyprovokoval Moskvu k další eskalaci.
Macronovo vyjádření je symptomatické: „Bude tu bezpečnostní síla,“ prohlásil prezident, ale zároveň ujistil, že se nebude jednat o jednotky, které by nahradily ukrajinské vojáky nebo zasahovaly na frontě. Výsledek? Polovičaté gesto, které nedokáže odstrašit Putina ani sjednotit Evropu.
Jak uvádí původní článek z The European Conservative, „tento krok, který se záměrně vyhýbá označení ‘mírové síly’, spíše než skutečný odstrašující prostředek působí jako politické divadlo“.
Maďarsko zůstává v opozici. Tusk lapidárně shrnul situaci slovy: „Musíme mít jednotnou politiku vůči Rusku, i když s ní Maďarsko nebude souhlasit.“ Jinými slovy, Evropa mluví mnoha jazyky, ale málokterý z nich zní rozhodně nebo sebevědomě.
Zatímco se Evropa snaží předstírat, že něco řídí, dějiny se píší jinde. V rozhovoru pro Channel One z 25. března 2025 prozradil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, že Spojené státy a Rusko vedou jednání o opětovném zprovoznění plynovodů Nord Stream. Zarážející na tom není jen fakt, že Amerika, která před lety proti Nord Streamu brojila, teď jedná o jeho obnově, ale hlavně to, že Brusel je zcela mimo hru.
Lavrov se nechal slyšet: „Bude zajímavé, pokud Američané využijí svůj vliv a donutí Evropu, aby ruský plyn neodmítla.“
Evropské „zajišťovací síly“ nejsou cestou k míru, ale výrazem zoufalé snahy zachovat iluzi významu. Když Macron mluví o „síle“, neví, kdo v ní bude sloužit. Když Starmer mluví o „mobilizaci v rozsahu, jaký Evropa desítky let nezažila“, ignoruje realitu demoralizovaných, špatně vyzbrojených armád a veřejnosti unavené válkou. A když se v Paříži schází třicítka lídrů, skutečná rozhodnutí se dějí v tichých diplomatických místnostech mezi Washingtonem a Moskvou.
Závěr? Evropská unie si ráda říká "geopolitický aktér". Ale bez jednoty, bez vojenské kapacity a bez strategické autonomie zůstává, v lepším případě, pouze divákem. A v horším případě pak jen komparzistou v představení, jehož scénář píší jiní.