Amerika uvedla Česko v omyl. Štefec nekompromisně o F-35

politika

Vojenský analytik Jaroslav Štefec se ve svém komentáři zaměřil na náklady spojené nejen s nákupem stíhaček F-35, ale také s výcvikem pilotů. A padlo i pár slov o možnosti vyvození trestně právní odpovědnosti konkrétních lidí, kteří se na přípravě a realizaci kontraktu podílejí.

Amerika uvedla Česko v omyl. Štefec nekompromisně o F-35
Jaroslav Štefec, vojenský analytik
5. února 2025 - 06:55

V pondělí odstartovala ve Spojených státech příprava prvních českých pilotů na stíhací letouny F-35. Týden budou ve výcvikovém centru společnosti Lockheed Martin, která stroje vyrábí, trénovat na simulátorech. Radiožurnálu to řekla mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková.

Jde o první z řady pilotů, kteří školení absolvují. Harmonogram výcviku pro jejich kolegy a také technický personál se bude podle Dvořákové sestavovat letos v létě. 

Vojenský analytik Jaroslav Štefec se ve svém komentáři zaměřil na náklady spojené nejen s nákupem stíhaček F-35, ale také s výcvikem pilotů. A padlo i pár slov o možnosti vyvození trestně právní odpovědnosti konkrétních lidí, kteří se na přípravě a realizaci kontraktu podílejí.

„Podle informace Českého rozhlasu, našeho "drahého" veřejnoprávního média, zahájila první skupina českých pilotů v USA výcvik na letouny F-35A. Zatím prý jen na simulátorech. Zdá se, že paní Černochová a její melody boys se opravdu tumlují. Hodlají zřejmě do konce svého mandátu, který chápou jako udělení lenního práva nad státní pokladnou, utratit na konto (nejen) tohoto totálně zpackaného nákupu tolik financí, že nová vláda už bude muset jejich "skvělý deal" jen mlčky akceptovat. Věřím, že k tomu nedojde. 

Vím, že už probíhají analýzy dostupných informací o tomto podivném kontraktu, na jejichž základě ho lze vypovědět. A samozřejmě i vyvodit trestně právní odpovědnost konkrétních lidí, kteří se na jeho přípravě a realizaci podílejí. Základní argument, na němž je možné celý kontrakt zpochybnit, je informace, která vyšla najevo během debaty v americkém Kongresu v červnu roku 2024. 

Kongresman za stát Florida, Matt Gaetz, během ní donutil amerického ministra obrany Lloyda Austina k veřejnému přiznání, že z téměř dvou a půl tisíce F-35 různých typů americké armády je provozuschopných pouze asi 29 % a že se bude kvůli jejich nízké provozní spolehlivosti „ne nevýznamně“ zkracovat i původně deklarovaná životnost. Což mělo být jednoznačným impulsem pro českou stranu, aby celý program nákupu letounů F-35A okamžitě pozastavila a neprodleně zahájila jednání o zneplatnění kupní smlouvy.


Z hlediska mezinárodního práva totiž došlo ze strany prodejce, firmy Lockheed Martin, výrobce letounů F-35A, zcela jednoznačně k tzv. vadnému projevu vůle. Český stát byl americkým protějškem uveden v omyl o vlastnostech F-35A, výrazně ovlivňujících celkové náklady na jejich životní cyklus a tím i na celý program. Americká strana neinformovala českou stranu o problémech prodávaných letadel, ačkoliv je v době podpisu smlouvy prokazatelně znala. Zásadním způsobem tak ohrozila budoucí obranyschopnost českého státu a způsobila mu finanční újmu velkého rozsahu, jejíž výši lze jednoznačně vyčíslit. 

Prodejce už část peněz dostal a připravují se další platby. Aby se předešlo dalšímu růstu škod, musí český stát v zastoupení ministerstva obrany ČR neprodleně jednat. Musí především ukončit veškeré aktivity, signalizující jeho vůli pokračovat v realizaci kontraktu, zahájit právní kroky k vypovězení předmětné smlouvy, zastavit další platby a zahájit jednání o vrácení již vyplacených peněz. 

Předmětná kupní smlouva musí být zneplatněna "od samého počátku". Pokud k tomu nedojde, musí poslanecká sněmovna neprodleně zvážit kompetenci současného vedení MO a orgány činné v trestním řízení musí zahájit příslušné právní kroky vůči osobám, které pokračují v realizaci zakázky, ačkoliv byly informovány o absolutní neplatnosti právního jednání prodávající strany.

Je ovšem možné, že ačkoliv byla některým osobám na MO informace o vadném jednání prodejce známa, nebyly učiněny žádné kroky k pozastavení akvizičního procesu. Stále mi totiž vrtají hlavou dvě záhady. Tou první je cena, kterou český stát na úkor důchodců a kvality vzdělání našich dětí platí za letouny, naprosto nevhodné pro vzdušné síly jeho miniarmádičky, disponující podle dostupných indicií pouhými čtyřmi tisícovkami bojeschopných vojáků (informace o "tabulkových počtech" na stránkách army.cz je vysoce zavádějící a se schopností české armády bojovat a bránit ČR nemá nic společného).

Psali jsme:

Během onoho kongresového slyšení byla totiž ze strany kongresmana Gaetze veřejně řečena informace, s níž Lloyd Austin (viditelně nepříliš ochotně) rovněž vyjádřil souhlas. Podle ní americká armáda nakupuje jednu F-35 za 100 miliónů dolarů, tj. (při současném kurzu U$ vůči koruně) za cca 2,35 miliardy Kč. Za stejné peníze nakupuje tato letadla Izrael a za cenu jen o málo vyšší i Dánsko. "Bohatý" český stát ale bude platit za jeden kus více než dvojnásobek, téměř 6,3 miliardy Kč! A nelze se vymlouvat na nutnost vytvořit novou logistiku, nebo na servisní smlouvy – Dánové s F-35 začínají stejně, jako ČR (první kusy obdrželi v říjnu 2023) a nakupují i podobný počet strojů (celkem 27). Čili ani žádná "množstevní sleva". 

Druhou záhadou je informace, že Lockheed se dostal do finančních potíží a potřeboval nutně doložit zakázky pro získání úvěru. Nedokážu rozklíčovat všechny indicie, ale fakt, že v posledním půl roce se nečekaně rozjelo "dodělávání" rozpracovaných F-35, stojících v halách společnosti, a jejich distribuce zákazníkům dokonce v předtermínech (samozřejmě ne do ČR) ukazuje, že na této informaci něco může být, a pokud ano, je souvislost s neobvykle vysokou cenou za jedno letadlo více než nasnadě. Zvláště v kontextu informace, že se nám výměnu letounů Gripen za F-35 pokoušeli vymluvit i Američané v NATO.

Jestliže nedojde k zastavení tohoto kontraktu, bude nás nejspíš muset v příštích zimách hřát pocit, že jsme pomohli velkému americkému výrobci překonat krizi a pokračovat v dodávkách strojů, které vizionář Elon Musk označil za železný šrot. Obzvláště potěšující bude tato zpráva pro české důchodce, kteří si pod jejím dojmem jistě rádi utrhnou od úst třeba i poslední skývu. Postoj k F-35 bude každopádně významným prubířským kamenem ochoty potenciálních adeptů na pozici příštího premiéra reálně pomoci emancipaci ČR na mezinárodní scéně,“ okomentoval problematický a sporný nákup stíhaček F-35 na síti facebook vojenský analytik Jaroslav Štefec.

(jar, prvnizpravy.cz, repro: facebook)


Anketa

Měla by podle vás začít Evropa opět odebírat ruskou ropu a plyn?