40 věnců před Hlávkovou kolejí k uctění památky událostí ze 17.11.1939

politika

Na pietním shromáždění k uctění památky studentů Hlávkovy koleje, kteří se v roce 1939 stali obětí nacistické perzekuce, začaly 17.listopadu 2024 připomínky událostí z listopadu roku 1939 i roku 1989. Na závěr  setkání politiků, studentů, akademických činitelů bylo před kolejí  položeno celkem 40 věnců a kytic.

40 věnců před Hlávkovou kolejí k uctění památky událostí ze 17.11.1939
Čtyřicet věnců před Hlávkovou kolejí k uctění památky obětí nacistické perzekuce
18. listopadu 2024 - 08:51

Pietní setkání u Hlávkovy koleje bylo  tradičním místem, kde začaly  17.listopadu 2024 připomínky událostí z listopadu roku 1939 i roku 1989. V koleji u Karlova náměstí, kde  pobýval Jan Opletal a byla jedna z těch, kde nacisté po uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939 zatýkali studenty, které pak deportovali  do koncentračního tábora Sachsenhausen.

Jelikož se tam někteří z nich potkali se zatčenými polskými akademiky, jak uvedl Ivan Wilhelm, člen prezidia a správní rady Nadace Hlávkových, byla pamětní medaile Nadace  připomínající rok 1939 i 17. listopad 1989 udělena za rok 2024 Jagellonské univerzitě.

Univerzity Karlova a Jagellonská mají totiž obdobné kořeny ze středověku,  ale i podobné bolestné vzpomínky z období druhé světové války. Prorektor Jagellonské univerzity v Krakově Jaroslaw Górniak před Hlávkovou kolejí vzpomenul zatčení profesorů své univerzity  6. listopadu 1939 a jejich odvezení do koncentračního tábora v Sachsenhausenu. Přes sto   starších 40 let z nich sice   bylo propuštěno po několika měsících, avšak  část z nich se toho nedožila nebo další umřeli po propuštění. Ti, co v koncentračním táboře zůstali, se s českými studenty spřátelili a nespojoval je pouze stejný osud.

Na shromáždění promluvili  i další hosté jako předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková,  rektor ČVUT Vojtěch Petráček a dále zástupkyně studentů a největší potlesk sklidila  Zdeňka Valouchová, předsedkyně Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých.


Prorektor Jagellonské univerzity v Krakově Jaroslaw Górniak před Hlávkovou kolejí vzpomenul zatčení profesorů své univerzity

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková

Rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček

Tyto dvě ženy položily věnec jako první za prezidenta Petra Pavla. Kde jsou ty doby, kdy před Hlávkovou kolejí promlouval jako prezident Václav Klaus

Praha se poklonila památce studentů v silné sestavě, ve které byl současný primátor Svoboda a bývalý primátor Hřib

Zdeňka Valouchová, předsedkyně Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých

Předseda Nadace "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových" Václav Pavlíček a praporečník Sokola Jan Vlasák

Věnce připravené k položení před Hlávkovou kolejí

Na závěr před Hlávkovou kolejí k uctění památky obětí nacistické perzekuce zástupci institucí a organizací položili celkem čtyřicet věnců a kytic.  Shromáždění, které zahájil smíšený pěvecký sbor se 65 zpěvačkami a zpěváky chorálem "Kdož jsú boží bojovníci", aby pak provázel kladení věnců zpěvem  směsí lidových písní a nakonec zazpíval státní hymnu, se odhadem zúčastnilo průběžně až 500 účastníků.




(ps pro Regionalninovinky.cz, foto: Petr Skála)




Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?