Policejní zásahy při rizikových fotbalových zápasech v Německu zaplatí liga

Po deseti letech právních sporů německý Ústavní soud vydal konečné rozhodnutí ve sporu o financování policejních zásahů při rizikových fotbalových zápasech.

Policejní zásahy při rizikových fotbalových zápasech v Německu zaplatí liga
Ilustrační foto
27. ledna 2025 - 05:52

Německý Ústavní soud (BVG) tento měsíc ukončil desetiletou právní bitvu o to, kdo by měl nést náklady na zajištění bezpečnosti během takzvaných „vysokorizikových“ zápasů v německé Bundeslize. Soud rozhodl, že fotbalové ligy mají povinnost finančně přispívat na policejní zásahy, čímž se definitivně uzavřela diskuse, která začala již v roce 2015, informoval německý server sport1.de.

Spor o financování policejních zásahů začal v roce 2015 v Brémách. Po zápase mezi místním klubem Werder Brémy a Hamburger SV, který byl označen za rizikový, zaslalo město Brémy Německé fotbalové lize (DFL) fakturu na částku 425 000 eur. Tato suma měla pokrýt náklady na rozsáhlý policejní zásah, který byl nutný k zajištění bezpečnosti nejen na stadionu, ale také v jeho okolí.

DFL se proti tomuto kroku ostře ohradila, přičemž argumentovala tím, že zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti je výlučnou odpovědností státu. „Veřejná bezpečnost je základní funkcí státu, která by měla být financována z daňových příjmů, nikoli z prostředků soukromých subjektů,“ uvedlo vedení DFL. Přesto Brémy v následujících letech pokračovaly v zasílání dalších faktur, jejichž celková hodnota nyní dosahuje téměř dvou milionů eur.



Právní spor se postupně dostal až k německému Spolkovému správnímu soudu v Lipsku, který v roce 2020 rozhodl ve prospěch města Brémy. DFL se však s verdiktem nesmířila a podala odvolání k Ústavnímu soudu, kde v dubnu 2024 začalo slyšení. Liga v průběhu řízení opakovaně zdůrazňovala, že pokud by mělo dojít k plošnému zavedení podobných poplatků, mohlo by to mít závažné dopady na financování profesionálního fotbalu v Německu.

Německý Ústavní soud rozhodl, že města mají právo požadovat od DFL finanční příspěvky na policejní zásahy u rizikových zápasů. Toto rozhodnutí je závazné a otevírá dveře dalším spolkovým zemím, které by mohly následovat příkladu Brém.

Brémský ministr vnitra Ulrich Mäurer, který byl hlavním iniciátorem tohoto postupu, navrhl vytvoření speciálního fondu, do kterého by DFL ročně přispívala částkou mezi 20 a 30 miliony eur. Tato suma by měla pokrýt přibližně 50 vysokorizikových zápasů, které se každoročně odehrávají v Bundeslize a druhé lize.

Psali jsme:

DFL však tuto myšlenku dlouhodobě odmítá. „Zavedení fondu by mohlo vytvořit nebezpečný precedens, který by vedl k nekontrolovanému nárůstu požadavků ze strany dalších spolkových zemí,“ uvedlo vedení DFL ve svém prohlášení. Navíc liga varuje, že podobný přístup by mohl výrazně zatížit finanční rozpočty klubů, zejména těch z nižších soutěží.

Rozhodnutí Ústavního soudu je klíčové nejen pro německý fotbal, ale i pro další sportovní a kulturní akce. Pokud se další spolkové země, například Hamburk nebo Porýní-Falc, rozhodnou následovat příkladu Brém, mohlo by to znamenat výrazné zvýšení nákladů pro pořadatele.

Podle odborníků se nyní otevírá debata o tom, jakým způsobem lze podobné zásahy financovat spravedlivěji. Někteří navrhují, aby byla část nákladů hrazena z prodeje vstupenek, zatímco jiní podporují zavedení jednotného fondu, do kterého by přispívali všichni účastníci.

(svob, sport1.de, repro: skysports)


Anketa

Důvěřujete slovenskému premiérovi Robertu Ficovi a jeho vládě?

Ano 92%
transparent.gif transparent.gif
Ne 4%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 4%
transparent.gif transparent.gif