Dne 25. listopadu 1888 došlo k významné události v dějinách české literatury a vědy. Na pulty knihkupců dorazil první svazek Ottova naučného slovníku, encyklopedie, která měla zásadně přispět k rozvoji vzdělanosti a kulturní identity českého národa. Tento první díl obsahoval hesla od „A“ po „Alpy“ a stal se úvodem k monumentálnímu dílu, které bylo později rozšířeno na 28 svazků hlavního textu a další doplňkové díly.
Ottův naučný slovník vznikal pod vedením známého nakladatele Jana Otty (1841–1916), který si dal za cíl vytvořit dílo, jež by českému čtenáři poskytlo kompletní přehled o světových i domácích vědomostech. Inspirován zahraničními encyklopediemi, zejména německým „Meyers Konversations-Lexikon“, Otto usiloval o to, aby český slovník nejen dosahoval stejné kvality, ale zároveň reflektoval specifika české kultury, historie a jazyka.
První svazek o rozsahu 1000 stran zahrnoval široké spektrum témat – od obecných pojmů a přírodních jevů až po první geografická hesla, například popis Alp. Již od začátku bylo zřejmé, že slovník bude nejen informačně bohatý, ale i jazykově precizní a čtenářsky přístupný.
Vydání prvního svazku mělo okamžitý úspěch, a to navzdory své vysoké ceně. Ottův slovník si našel cestu nejen do knihoven vzdělanců, ale i do domácností střední třídy, což svědčilo o rostoucí gramotnosti a zájmu o vzdělání mezi Čechy.