Nejstarší recept na pivo a 5000 let stará sumerská tabulka

V oblasti, kde kdysi vzkvétala civilizace starověké Mezopotámie, byla objevena hliněná tabulka stará přibližně 5 000 let. Pochází z města Uruk, jednoho z nejvýznamnějších center Sumerů, a její obsah vzbudil velký zájem historiků i milovníků piva.

Nejstarší recept na pivo a 5000 let stará sumerská tabulka
Sumerská hliněná tabulka
7. ledna 2025 - 05:52

Tabulka nejenže popisuje recept na výrobu piva, ale zároveň obsahuje to, co by mohlo být považováno za první autogram v dějinách lidstva. Symboly „KU“ a „SIM“ umístěné v levém horním rohu mohou označovat jména autora nebo tvůrce tohoto záznamu.

Na tabulce je popsán postup výroby piva známého jako sikaru, což se překládá jako „tekutý chléb“. Tento nápoj byl připravován z ječmene, který byl jednou ze základních plodin v Mezopotámii. Sikaru patřilo mezi dvě nejčastější varianty piva vyráběné Sumery. Druhá varianta, kurunnu, byla místo ječmene vyráběna z pšenice špaldy.

5000 let stará hliněná tabulka

Proces výroby sikaru zahrnoval fermentaci zpracovaného ječmene, vody a dalších přísad, které byly přirozeně dostupné v této oblasti. Sumerové však přistupovali k výrobě piva velmi seriózně. Pivo bylo považováno za základní potravinu, která nejenže sloužila k osvěžení, ale také představovala významnou součást náboženských obřadů a společenského života.

Pivo hrálo klíčovou roli ve starověké sumerské společnosti. Bylo součástí bohoslužeb a často se obětovalo bohům. Sumerové věřili, že pivo je darem bohyně Ninkasi, která byla patronkou piva a vaření. Význam této tradice podtrhuje i existence známého Hymnu na Ninkasi, který popisuje výrobu piva a zároveň sloužil jako modlitba.



Konzumace piva nebyla omezená pouze na náboženské obřady. Pivo bylo důležitým prvkem každodenního života a jeho příprava byla považována za umění. Vzhledem k tomu, že čistá voda byla často nedostupná, pivo se stalo běžným a bezpečným nápojem, který měl zároveň nutriční hodnotu díky obsahu obilovin.

Výroba a prodej piva byly v Mezopotámii přísně regulovány. Jedním z nejstarších právních dokumentů na světě, Chamurappiho zákoník, zahrnoval přísná pravidla týkající se výroby piva. Ten, kdo nedodržel výrobní postupy nebo prodával pivo bez povolení, mohl čelit velmi tvrdým trestům, včetně trestu smrti.

Tyto předpisy ukazují, jak důležitou roli pivo hrálo nejen v hospodářství, ale i v sociálním řádu. Přísné normy měly zajistit kvalitu piva, která byla považována za zásadní pro zdraví a spokojenost obyvatel.

Symboly „KU“ a „SIM“, nalezené na levém horním rohu tabulky, představují fascinující aspekt tohoto nálezu. Tyto znaky by mohly být považovány za nejstarší známý podpis v historii. I když je jejich přesný význam stále předmětem diskusí, je pravděpodobné, že označují jméno nebo titul osoby, která měla zodpovědnost za obsah tabulky.

Psali jsme:

Tento „autogram“ by mohl znamenat, že autor tabulky chtěl zajistit svou pověst nebo poskytnout důkaz o autenticitě receptu. To by odpovídalo vysoké úrovni profesionality, s jakou Sumerové k výrobě piva přistupovali.

Objev této tabulky nám připomíná nejen důležitost piva ve starověké společnosti, ale také schopnost Sumerů dokumentovat své dovednosti a poznatky. Pivo, které bylo kdysi základem sumerské stravy, se stalo symbolem jejich civilizace a přetrvalo jako dědictví, které oslovuje i dnešní svět.

Až si tedy příště dáte sklenici dobře vychlazeného piva, možná si vzpomenete na Sumery, kteří stáli na počátku tradice, jež je dnes neoddělitelnou součástí našeho života.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: arch.)


Anketa

Měla by Sněmovna vydat Tomia Okamuru (SPD) k trestnímu stíhání?

Ano 5%
transparent.gif transparent.gif
Ne 90%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 5%
transparent.gif transparent.gif