Historie české kuchyně sahá hluboko do minulosti, a jedním z jejích nejvzácnějších pramenů jsou první tištěné kuchařské knihy. Tyto knihy nejsou pouze sbírkami receptů, ale i odrazem dobové kultury, zvyků a kuchařského umění našich předků. V Národním muzeu v Praze se dochovaly hned čtyři významné kuchařské knihy, které si zaslouží pozornost.
První kuchařka: Průkopnický počin Jana Severina
První známou českou kuchařskou knihu vydal Jan Severin. Tato vzácná publikace, uložená v knihovně Národního muzea pod signaturou 28.G.30, položila základy české kuchařské literatury. Její existence dokládá rostoucí zájem o systematizaci kuchařského umění už v raném novověku.
Druhé vydání: Mistrovské dílo Pavla Severina z Kapí Hory
Třetí kuchařka: Dílo Jana Kantora
Dalším významným příspěvkem k české kuchařské literatuře je kuchařka, kterou vydal Jan Kantor. Tato kniha, jejíž vydání není přesně datováno, vycházela z kuchařky Pavla Severina z Kapí Hory z roku 1535. Nesla dlouhý název: „Kuchařství o rozličných krmích, kterak se užitečně s chutí strojiti mají, jakožto zvěřina, ptáci, ryby a jiné mnohé krmě, všelikému kuchaři aneb hospodáři, knížka tato potřebná a užitečná.“ Dnes je uložena v Národní knihovně pod číslem 54E 117. Tato publikace rozšiřovala původní recepty a obohacovala je o nové prvky, čímž se stala cenným zdrojem pro tehdejší kuchaře i hospodáře.
Čtvrtá kuchařka: Alchymistické vlivy Bavora mladšího Rodovského z Hustiřan
Tyto první kuchařky nejsou jen historickými artefakty, ale i svědectvím o tom, jak důležitou roli hrálo jídlo v každodenním životě i kultuře našich předků. Recepty v nich obsažené by možná i dnes našly své místo v moderní kuchyni, a jejich studium nám umožňuje lépe porozumět české historii a tradicím.