Nejdražší obrazy světa? Da Vinci drží rekord, de Kooning překvapil trh

Nejdražší obraz světa? Stále Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho, vydražený v roce 2017 za rekordních 450,3 milionu dolarů. Na trhu však stoupá i moderní umění - Interchange Willema de Kooninga se prodal za 300 milionů.

Nejdražší obrazy světa? Da Vinci drží rekord, de Kooning překvapil trh
Aukce obrazu Salvator Mundi
22. února 2025 - 04:52

Když se v listopadu 2017 v newyorské aukční síni Christie’s rozběhla dražba obrazu Salvator Mundi, nikdo netušil, že se stane historickým milníkem. Toto mistrovské dílo, připisované Leonardu da Vincimu, bylo vydraženo za rekordních 450,3 milionu dolarů (přibližně 9,8 miliardy korun), čímž se stalo nejdražším prodaným uměleckým dílem v historii.

Aukce trvala pouhých 19 minut, přičemž licitace začínala na částce 70 milionů dolarů. Cena však raketově rostla díky několika vážným zájemcům, až nakonec vítězná nabídka padla při dosažení astronomické sumy. Totožnost kupce zůstává nezveřejněna, nicméně spekuluje se, že obraz zakoupil korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salmán, který jej plánoval umístit do kulturního centra v Rijádu.


Zatímco da Vinciho Salvator Mundi nadále drží světový rekord, trh s uměním zažil v posledních letech několik dalších překvapení. Jedním z nich byl prodej obrazu „Interchange“ od nizozemského malíře Willema de Kooninga. Toto dílo, patřící k vrcholům abstraktního expresionismu, bylo v roce 2015 prodáno za 300 milionů dolarů soukromému sběrateli.

De Kooning, jehož dynamické kompozice a odvážná barevná paleta ovlivnily celé generace moderních umělců, tak získal status jednoho z nejdražších malířů historie. Prodej Interchange odráží rostoucí zájem sběratelů o poválečné americké umění, které je vnímáno jako stejně hodnotné jako díla starých mistrů.

Psali jsme:

Ceny uměleckých děl v posledních letech neustále rostou. Zatímco stará mistrovská díla jako Salvator Mundi lákají investory svou historickou hodnotou, moderní a poválečné umění nabývá na významu díky své exkluzivitě a jedinečnosti. Aukční domy jako Christie’s či Sotheby’s zaznamenávají rekordní zisky, a trh se stává stále dynamičtějším.

Jisté je, že ať už jde o renesanční génie nebo moderní abstraktní mistry, světový trh s uměním nadále překvapuje a přepisuje historické rekordy.

(mia, prvnizpravy.cz, repro: CBSmornings)


Anketa

Měla by Česká republika vystoupit ze Světové zdravotnické organizace?