Lajka - první hrdina vesmíru z éry Sputniku

Dne 3. listopadu 1957 se fenka Lajka stala prvním živým tvorem na oběžné dráze, když ji Sovětský svaz vyslal do vesmíru na palubě Sputniku 2. Její odvážný let přinesl nové vědecké poznatky, ale také vyvolal otázky o etice experimentů na zvířatech.

Lajka - první hrdina vesmíru z éry Sputniku
Lajka
3. listopadu 2024 - 05:52

3. listopad 1957 se zapsal do historie jako jeden z milníků kosmonautiky i celého lidstva. Tento den vypustil Sovětský svaz do vesmíru družici Sputnik 2, která nesla na palubě psa jménem Lajka. Lajka se tak stala prvním živým tvorem na oběžné dráze Země. Její let do kosmu byl nejen technickým průlomem, ale také symbolem doby a vyvolal širokou paletu reakcí – od nadšení z vědeckého pokroku po etické otázky o tom, jak daleko jsme ochotni zajít pro dosažení technologických úspěchů.

Sputnik 2 byl vypuštěn pouhý měsíc po úspěchu Sputniku 1, první umělé družice Země, kterou Sovětský svaz vyslal do kosmu 4. října 1957. Úspěch Sputniku 1 předznamenal začátek kosmického závodu mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Sovětský svaz se chopil této příležitosti a rozhodl se v co nejkratším čase provést další, ještě odvážnější krok – vyslat do vesmíru živého tvora.

Výběr Lajky, toulavého psa z ulic Moskvy, nebyl náhodný. Vědci hledali malé, klidné a odolné zvíře, které by vydrželo extrémní podmínky cesty do vesmíru. Toulavý pes, zvyklý přežívat v nehostinných podmínkách, byl považován za vhodného kandidáta. Lajka absolvovala intenzivní výcvik, během kterého byla vystavena simulaci podmínek, jakým by čelila v kosmu – od rotace až po stísněné prostory kapsle.



Pro Lajku, ale i pro tým vědců, byla cesta na oběžnou dráhu obrovským rizikem. V době, kdy nebyla k dispozici dostatečně pokročilá technologie k bezpečnému návratu, bylo jasné, že Lajčin let bude jednosměrný. Vědci i technici si však byli vědomi, že úspěšné splnění této mise by znamenalo neocenitelné zkušenosti a přiblížilo lidstvo k budoucímu cestování do vesmíru.

Sputnik 2 dosáhl oběžné dráhy za 103 minut. Lajka se stala prvním živým tvorem, který zažil stav beztíže a vstoupil do prostoru mimo naši planetu. Přestože byla vybavena dýchacím zařízením a senzory sledujícími její životní funkce, tragédií je, že nemohla přežít. Původně se plánovalo, že Lajka zemře po několika dnech, když jí dojde kyslík. Pozdější výzkumy však ukázaly, že kvůli přehřátí a stresu Lajka pravděpodobně zemřela již několik hodin po startu.

Zatímco Sovětský svaz oslavoval Lajku jako hrdinku a průkopnici kosmonautiky, světová veřejnost reagovala různě. Mnozí viděli v jejím letu obrovský vědecký přínos, který znamenal další krok k pochopení vesmíru a cesty člověka za hranice Země. Lajčin osud však vyvolal i vlnu kritiky a otázek ohledně etiky experimentů na zvířatech, zejména těch, které předem počítaly s jejich smrtí.

Reakce veřejnosti vedly k tomu, že v následujících letech byly vědecké experimenty na zvířatech v kosmu přehodnocovány. Tento historický moment se tak stal i důležitým impulzem k úvahám o právech a ochraně zvířat ve vědě. O několik let později, když Spojené státy zahájily vlastní kosmický program s opicemi a dalšími zvířaty, byly podmínky a snaha o zajištění jejich bezpečí na vyšší úrovni než při prvních sovětských pokusech.

Psali jsme:

Lajka zůstává symbolem odvahy i kontroverze. Její jméno bylo připomínáno v populární kultuře, ve filmech, literatuře i hudbě. Připomíná nám nejen pionýrskou éru vesmírného výzkumu, ale i limity, kterým musíme čelit, když usilujeme o technologický pokrok. Lajčin let byl rozhodujícím krokem k tomu, aby mohl člověk jednou bezpečně vstoupit do vesmíru. Svým způsobem se tak tento malý pes z moskevských ulic stal hrdinou, jehož příběh rezonuje i v dnešní době.

Dnes, více než 60 let po Lajčině letu, se otázka etiky v kosmickém výzkumu i ve vědě obecně stává stále aktuálnější. Technologický pokrok nás neustále posouvá kupředu, ale nezapomínejme, že každá inovace by měla být doprovázena respektem k životu a snahou o co největší ochranu všech, kdo se podílejí na našem zkoumání vesmíru – včetně zvířat, která se na této cestě stala našimi nedobrovolnými průkopníky.

Lajka se navždy zapsala do historie jako první živý tvor, který navštívil vesmír. Její příběh je připomínkou doby, kdy lidstvo teprve začínalo objevovat svou cestu k hvězdám.

(vlk, prvnizpravy.cz, repro: youtube)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?