Koliha tenkozobá. První vyhynulý pták Eurasie

Vědci potvrdili historicky první vyhynutí ptáka, který obýval pevninskou část Evropy, Asie a severní Afriky. Koliha tenkozobá, dříve běžný druh tažného bahňáka, podle všeho definitivně zmizela z přírody.

Koliha tenkozobá. První vyhynulý pták Eurasie
Koliha tenkozobá
25. dubna 2025 - 04:52

Mezinárodní organizace BirdLife International spolu s britskou Královskou společností pro ochranu ptáků (RSPB) oznámily zásadní a smutnou zprávu. Koliha tenkozobá (Numenius tenuirostris), vzácný druh bahňáka z čeledi slukovitých, je s téměř stoprocentní jistotou považována za vyhynulou.

Jde o vůbec první známý případ vyhynutí ptáka, který obýval rozsáhlé oblasti pevninské Evropy, Asie a severní Afriky. Doposud se podobné ztráty týkaly spíše ostrovních druhů, kde jsou ekosystémy zranitelnější.

Koliha tenkozobá hnízdila v mokřadech západní Sibiře a zimovala v oblastech kolem Středozemního moře, od Iráku a Jemenu až po severní Afriku. Právě tato tahová závislost na rozsáhlých mokřadních oblastech se jí však stala osudnou.

Poslední důvěryhodné pozorování tohoto druhu proběhlo v roce 1995 v Maroku. Navzdory rozsáhlým pátracím expedicím se od té doby nepodařilo žádného jedince nalézt, a to ani v oblastech hnízdění na Sibiři, ani na tradičních zimovištích.


Odborníci odhadují, že pravděpodobnost úplného vyhynutí je nyní až 96 %.

Hlavní příčinou vyhynutí kolihy tenkozobé je masivní ničení mokřadů, a to jak v oblasti hnízdění, tak na zimovištích. V Rusku byly rozsáhlé mokřady vysoušeny kvůli zemědělství. V oblastech kolem Středozemního moře pak zasáhly přírodu války, znečištění i rozvoj infrastruktury.

Přispěly i další faktory, jako např. lov a pytláctví na migračních trasách, klimatické změny ovlivňující potravní zdroje, ztráta vhodných stanovišť kvůli urbanizaci či kontaminace vody a prostředí.

Odborníci přiznávají, že ochrana tohoto druhu přišla příliš pozdě. První vážnější záchranné projekty začaly až v roce 1988, tedy v době, kdy populace kolihy tenkozobé už byla zřejmě kriticky nízká.

„Tohle je děsivá ukázka toho, co se stane, když ignorujeme varování o stavu životního prostředí,“ uvedl Nicola Crockfordová z RSPB. „Pokud budeme nadále ničit mokřady a migrační trasy ptáků, přijdeme o další druhy,“ dodala.

Psali jsme:

Případ kolihy tenkozobé je varováním i symbolem širší ekologické krize. Podle vědců jsou ptáci jedním z nejlepších ukazatelů zdravotního stavu přírody a jejich úbytek může znamenat začátek dalších problémů.

Ztráta tohoto druhu je nejen tragédií pro ornitology a ochránce přírody, ale také důkazem, že ekologická rovnováha planety je křehčí, než si mnozí myslí. 

(mia, prvnizpravy.cz, foto: zai)


Anketa

Českou televizi a Český rozhlas bych: