Archeologové se již desítky let snaží rozluštit jejich účel i vzájemné souvislosti. A čím dál častěji se objevuje otázka: Může jít o známky dávného propojení kultur, které žily tisíce kilometrů od sebe? Jsou tajemné rytiny ve Skotsku, Španělsku i Česku součástí jedné pradávné tradice?
Kruhové rytiny známé jako cup and ring marks, které pokrývají Cochno Stone, nejsou unikátní jen pro Britské ostrovy. Objevují se rovněž ve Španělsku, Portugalsku, Itálii, Francii, Německu, dokonce i v některých částech Skandinávie. Ačkoliv jejich vzhled se mírně liší, základní princip zůstává stejný: jamky, kruhy, spirály, někdy propojené liniemi, jako by šlo o symbolický jazyk.
A co Česko?
Na území dnešní České republiky nejsou „klasické“ cup-and-ring rytiny běžné, ale i zde existují památky, které do diskuse o symbolickém kamenném umění pravěku vstupují. Například v Pojizeří nebo na Drahanské vrchovině byly nalezeny různé záhadné rytiny a vruby, zčásti pravěké, zčásti středověké nebo novověké. I v českém prostředí se objevují spirály, kruhové motivy nebo podivné značky vytesané do skal a balvanů.
Ať už byly tyto rytiny mapami, kalendáři, náboženskými symboly nebo formou komunikace s bohy, jedno mají společné: lidé je vytvářeli s pečlivostí a zjevnou významovostí. Podobně jako jeskynní malby ukazují, že člověk měl už v hlubokém pravěku potřebu něco sdělit...sobě, ostatním, nebo snad neviditelnému světu.
S pomocí digitálních technologií dnes archeologové vytvářejí 3D modely, které umožňují detailní porovnání rytin napříč Evropou. A díky tomu se začíná ukazovat, že starověký svět byl možná propojenější, než jsme si mysleli.
Možná nikdy nepochopíme, co přesně chtěli lidé před 4 000 lety těmito znaky sdělit. Ale víme, že to pro ně bylo důležité. A že jejich poselství,i když beze slov, přežívá dodnes.