19. prosince 2024 - 05:52
Historie pražského dláždění sahá až do doby vlády krále Jana Lucemburského, který nejenže povzbuzoval Pražany k zvelebování města, ale také jim uděloval různá privilegia, aby povzbudil jeho růst a prestiž. V té době byla Praha postupně proměňována ze svého středověkého dřevěného základu na modernější podobu, kdy byla stará dřevěná stavení nahrazována kamennými, aby město mohlo konkurovat evropským metropolím.
Zásadním krokem na cestě k modernizaci bylo dláždění pražských ulic, které započalo v roce 1329. Práce byly intenzivní a již během dvou let bylo několik ulic vybaveno pevnými dlažebními kostkami. Tento krok nejen přispěl k lepší průjezdnosti městem, ale také přinesl nový standard pro čistotu a pořádek.
Současně s dlážděním byly zaváděny přísné předpisy týkající se údržby ulic. Bylo například výslovně zakázáno vytvářet jámy nebo házet do ulic odpadky. Dodržování těchto pravidel bylo bedlivě kontrolováno zvláštními přísežnými konšely, kteří dbali na jejich důsledné provádění.
Díky těmto opatřením se Praha postupně měnila z provinčního města na metropoli, která se mohla pyšnit nejen svým vzhledem, ale i pořádkem a kvalitou života svých obyvatel. Dláždění ulic se stalo symbolem proměny, která dodnes zůstává součástí pražského charakteru.
Psali jsme:
Dnešní podoba Prahy je výsledkem staletí trvajících změn, přičemž dláždění ulic bylo jedním z prvních kroků k vytvoření města, jak jej známe dnes. Dědictví krále Jana Lucemburského a jeho snahy zvelebit město stále rezonují v současné metropoli, která je synonymem historie a elegance.
(vlk, prvnizpravy.cz, foto: zai)