Historický pohled na počet obyvatel Prahy: Od Karla IV. po 19. století

Praha má bohatou historii nejen kulturní a politickou, ale také demografickou. Počet obyvatel se během staletí výrazně měnil vlivem válek, epidemií a dalších událostí. Následující pohled přináší přehled těchto změn od doby Karla IV. po počátek 19. století.

Historický pohled na počet obyvatel Prahy: Od Karla IV. po 19. století
Hlavní město Praha
27. prosince 2024 - 12:55

Historické záznamy o počtu obyvatel Prahy jsou často neurčité a rozporné. Důvodem je nepravidelnost sčítání lidu a skutečnost, že úřední výkazy byly považovány za tajné a nebyly veřejnosti přístupné. Přesto je patrné, že v době Karla IV., tedy ve 14. století, byla Praha hustě osídlena, především díky založení Nového Města Pražského.

Podle dochovaných pramenů z této doby měla Praha více obyvatel než na počátku 19. století. Nicméně husitské války, třicetiletá válka a další konflikty, stejně jako epidemie moru, měly devastující dopad na populaci. Záznamy z roku 1419 uvádějí, že Praha byla schopná postavit až 50 000 vojáků, což svědčí o vysoké zalidněnosti před husitskými válkami.

Během třicetileté války a válek s Turky, Francouzi a Prusy se počet obyvatel značně snížil. Zdraví a pracovně schopní lidé byli odvedeni na válečná pole, což ochromilo pražské řemeslnictví a živnostnictví. K tomu se přidaly opakované epidemie moru, které zabily tisíce lidí.



Například kolem roku 1615 popisuje Martinides Prahu jako velmi lidnaté město, avšak bez přesného počtu obyvatel. O sto let později, v roce 1716, označuje anglická cestovatelka Lady Montague Prahu za slabě osídlenou. Německý cestovatel Keysler v roce 1730 uvádí, že ve městě žije zhruba 50 000 Židů a 70 000 křesťanů.

Na přelomu 18. a 19. století se demografická situace začala stabilizovat. Hamburský zeměpisec Büsching zaznamenal, že v Praze žilo kolem roku 1760 přibližně 100 000 křesťanů a 16 000 Židů. V roce 1817 německý popis Prahy uvádí počet civilního obyvatelstva na 79 000. Do roku 1827 se tento počet zvýšil na více než 106 000, přičemž s připojením Vyšehradu a vojenské posádky činila celková populace 118 000.

Psali jsme:

Velký vliv na pomalý růst obyvatelstva měla skutečnost, že Praha přestala být sídlem panovnického dvora po vládě Rudolfa II. Až do průmyslové revoluce a urbanistického rozvoje v 19. století se počet obyvatel zvyšoval jen pozvolna.

Historie pražské populace odráží dramatické změny, které město zažívalo v průběhu staletí. Války, epidemie a politické změny ovlivnily nejen počet obyvatel, ale také rozvoj města jako takového. Dnešní Praha, se svým více než milionem obyvatel, je svědectvím neustálého růstu a adaptace na historické výzvy.

(vlk, prvnizpravy.cz, foto: zai)


Anketa

Jak hodnotíte vánoční projev premiéra Petra Fialy?