Tato období měla často za následek lesní požáry, zničené úrody a dramatický nárůst cen potravin, což přispělo k velkému strádání obyvatel. Níže přinášíme pohled do letopisů, které zaznamenaly některé z nejhorších let.
Rok 1425: Smrtící horka při sklizni
Podle záznamů z roku 1425 udeřilo extrémní horko během sklizně. “Téhož léta bylo jest horko veliké ve žní, tak že od horka lidé mřeli na poli dělajíc,” píše se v kronikách. Zemědělci, kteří trávili dlouhé hodiny prací na polích, byli vystaveni tak silnému horku, že mnozí z nich na místě zemřeli na vyčerpání a přehřátí. Tento rok připomíná, jak náročná byla práce v zemědělství a jak bezbranní byli lidé vůči přírodním živlům.
Rok 1473: Požáry, nedostatek deště a katastrofální úroda
Rok 1503: Tři měsíce bez deště a extrémní zdražení potravin
Jedním z nejtragičtějších let byl rok 1503, kdy od svátku svatého Filipa a Jakuba nepršelo celé tři měsíce. “Toho léta byla veliká suchota na polích, počátek byl na S. Filipa a Jakuba, že nepršelo déště žádného za tři měsíce,” uvádějí letopisy. V důsledku tohoto sucha došlo k dramatickému nedostatku obilí, což vedlo ke skokovému nárůstu cen potravin. Pražská míra pšenice byla až po 40 grošů, což bylo pro běžné obyvatele nepřekonatelně drahé. Kronikáři zaznamenali, že v té době byla nouze po celé zemi a lidé hladověli.
Rok 1509: Hladomor a nedostatek potravin
Rok 1509 byl opět poznamenán suchem, které trvalo až do svátku svatého Václava. Podle dobových záznamů to vedlo k tomu, že mnozí považovali tento rok za „rok moru“, kdy trpěli lidé i zvířata. Nedostatek deště a intenzivní slunce způsobily, že došlo k velkému úbytku zásob. Ceny pšenice, žita a dalších základních plodin dosáhly neúnosných výšin. Zmiňuje se, že lidé začali vinou nedostatku trpět hlady a některé oblasti byly postiženy tak, že si obyvatelé museli půjčovat a navzájem pomáhat.
Rok 1517: Katastrofální sucho a skokový nárůst cen
Období extrémů jako varování pro současnost