Satelit Jinan-1, který byl vypuštěn už v roce 2022, je podle vedoucího projektu, fyzika Ťien-weje Pana z Čínské univerzity vědy a techniky v Che-feji, desetkrát lehčí a 45krát levnější než jeho slavný předchůdce Micius z roku 2016. Na rozdíl od něj však Jinan-1 není jen technologickým demonstrátorem, ale představuje plně funkční a mimořádně efektivní systém schopný přenášet kvantově zabezpečené informace po celé planetě. O historickém experimentu informoval prestižní časopis Nature.
Panův tým navíc dramaticky zmenšil i pozemní přijímač signálu z původních 13 tun na pouhých 100 kilogramů, což z něj činí přenosné zařízení vhodné pro praktické využití. „Naším cílem je přejít od důkazu konceptu k reálnému, užitečnému nástroji,“ uvedl Pan. V současnosti jeho tým spolupracuje s telekomunikační společností China Telecom na přípravě čtyř dalších mikrosatelitů, které mají být vypuštěny v roce 2026 a sloužit komerčním účelům.
Podle odborníků je právě kvantové šifrování, konkrétně tzv. Quantum Key Distribution (QKD), považováno za nejslibnější nástroj obrany proti hrozbě kvantových počítačů, které v budoucnu mohou prolomit běžně používané šifrovací algoritmy.
„Tento pokrok je dalším milníkem ve vývoji globální kvantové komunikační sítě,“ říká Alexander Ling, kvantový fyzik z Národní univerzity v Singapuru. Jeho slova doplňuje Katanya Kuntzová, kanadská odbornice a spoluzakladatelka společnosti Qubo Consulting: „Je to významný krok směrem k reálnému nasazení tohoto typu šifrování v praxi.“
Základem kvantového šifrování je princip superpozice. Každý laserový impulz je v kvantovém stavu, kde současně reprezentuje jak hodnotu 1, tak 0. Odesílatel i příjemce se po přenosu dohodnou na sadě shodných měření těchto impulzů, z nichž vytvoří sdílený šifrovací klíč. Jakýkoli pokus o odposlech naruší křehký kvantový stav částic, což je okamžitě odhaleno jako nežádoucí šum. Tím je zaručena maximální bezpečnost přenosu.
Úspěch čínského týmu tak představuje významný krok k vybudování budoucího kvantového internetu – odolného vůči odposlechu i nejvýkonnějšími kvantovými počítači.
Základní fakta o Jinan-1
• Hmotnost: několik desítek kilogramů
• Náklady: 45krát nižší než předchůdce Micius
• Přenosová vzdálenost: 12 900 km
• Typ přenosu: Kvantová distribuce klíče (QKD)
• Plánované rozšíření: 4 nové mikrosatelity do roku 2026
Čína tak opět dokazuje svou vedoucí roli v oblasti kvantových technologií. Pokud se plánované komerční nasazení QKD prostřednictvím mikrosatelitů podaří, může to znamenat revoluci v bezpečnosti digitální komunikace na celosvětové úrovni.