Česká Oblast 51. Tajemství, které Praha skrývá desítky let

V srdci Prahy se skrývá jedno z největších tajemství, kterým je přísně střežený vojenský objekt K-116 v Prokopském údolí, známý jako „česká Oblast 51“. Jeho skutečný účel je dodnes utajován, což podněcuje spekulace o podzemních tunelech, tajném metru i historických záhadách. Co se skrývá za jeho branami?

Česká Oblast 51. Tajemství, které Praha skrývá desítky let
Ilustrační foto
6. února 2025 - 04:52

Praha je městem záhad a legend, ale jedna z nejméně známých se skrývá hluboko v Prokopském údolí. Tam se dodnes nachází přísně střežený vojenský objekt K-116 (VÚ 2508), kterému se přezdívá „česká Oblast 51“. O jeho skutečném účelu neexistují žádné oficiální informace, což jen podněcuje fantazii a spekulace o tom, co se vlastně v podzemí pod Prahou děje.

Originální Oblast 51, nacházející se v Nevadě na jihu Spojených států, byla po desítky let přísně utajovaným místem, jehož existenci vláda přiznala teprve v roce 1999. Dodnes je spojována s testováním experimentálních letounů i konspiračními teoriemi o mimozemských technologiích a havarovaných UFO. Někteří bývalí zaměstnanci, jako například Bob Lazar, dokonce tvrdili, že byli svědky studií mimozemských artefaktů a biologických vzorků.

V případě Prahy ale o mimozemšťanech nepadlo ani slovo. Přesto vojenský objekt K-116 zůstává místem, kde se děje něco, o čem se veřejnost nesmí dozvědět. Historie Prokopského údolí naznačuje, že důvodů k utajení může být hned několik.

Prokopské údolí je přírodní skvost, který skrývá pozoruhodnou minulost. Jeskynní systémy v této oblasti kdysi obýval svatý Prokop, který podle legendy vyhnal ďábla a zanechal po sobě poutní místo. Jeskyně ale zmizela koncem 19. století v důsledku těžby, což však neznamená, že by podzemní prostory zanikly úplně.

Během druhé světové války zde Němci vybudovali rozsáhlý podzemní komplex, který podle některých spekulací mohl zahrnovat i koleje pro podzemní vlak. A právě zde se začínají rodit teorie. Někteří badatelé naznačují, že podzemní prostory se mohou táhnout až do Jinonic a dokonce na Břevnov. Konspirační teorie pak mluví i o tajném metru, které mělo sloužit komunistické elitě k úniku v případě jaderné války.


Dnes je Prokopské údolí oblíbeným cílem výletníků, a to i díky malebnému Hlubočepskému jezírku, které vzniklo zatopením bývalého lomu. Jeho poklidnou atmosféru znají diváci filmu Pelíšky a dalších snímků, které zde byly natáčeny. Jenže pod idylickým povrchem se podle některých ukrývá dědictví válečných let... a možná i něco víc.

Kostelík svatého Prokopa, který kdysi stál nad jeskyní, byl v roce 1966 odstřelen. Jednou z možných příčin bylo i to, že mohl sloužit jako orientační bod pro letecké zaměření podzemního komplexu. Pokud se tedy něco ukrývá v hlubinách Prokopského údolí, pak zůstává otázkou, proč stát dodnes přísně střeží tento vojenský objekt.

Nevyřešená záhada přirozeně přitahuje pozornost spisovatelů. V roce 2024 vyšel román Lovci apokalypsy od Sarah Thomasové, jehož děj se odehrává právě v podzemí Prokopského údolí. „Vše, co se odehrává za branou tohoto záhadného zařízení, jsem si musela vymyslet,“ přiznává autorka, která tak znovu rozdmýchává spekulace o tom, co se v objektu K-116 skutečně skrývá.

Psali jsme:

A už letos v září vyjde nový román Dana Browna Tajemství všech tajemství, kde profesor Langdon odhaluje nejen mýtickou minulost Prahy, ale i její nejutajovanější současnost. Nabízí se otázka: Co když některá z konspirací v jeho knize není až tak daleko od pravdy?

Zatímco v Nevadě si lidé mohou alespoň z dálky prohlédnout Oblast 51, v Praze zůstává vojenský objekt K-116 pod přísnou ochranou. O jeho pravém účelu se můžeme jen dohadovat. Každopádně pokud by zde nebylo nic významného, proč by stát i po desítkách let dál trval na jeho utajení?

Možná se odpovědi dočkáme ve fikci. A možná nás jednou čeká překvapení, které by předčilo i ty nejdivočejší konspirační teorie. 

(vlk, prvnizpravy.cz, foto: zai)


Anketa

Měla by podle vás začít Evropa opět odebírat ruskou ropu a plyn?