Přestože cena následně klesla, analytici se domnívají, že zlato má prostor pro další růst. Klíčovým faktorem, který nedávný nárůst ceny zlata podpořil, bylo nejnovější zasedání o úrokových sazbách Federálního rezervního systému (Fed). I přes to, že nedávná ekonomická data ukazují, že inflační tlaky přetrvávají, Fed si ponechal předpověď tří úrokových sazeb pro tento rok. Po zasedání Fedu trhy zvýšily sázky na to, že první snížení úroků nastane již v červnu, s pravděpodobností nárůstu z přibližně 60% na více než 70%.
Druhým hlavním faktorem podporujícím růst ceny zlata je masivní nákup zlata centrálními bankami po celém světě v posledních dvou letech, uvádí CCTV Finance.
Analytici zdůrazňují, že centrální banky, zejména v zemích jako Polsko, které jsou v blízkosti konfliktů jako je ten rusko-ukrajinský, jsou na pozoru před geopolitickými riziky a mají naléhavou potřebu udržet stabilitu. Randy Smallwood, generální ředitel společnosti Wheaton Precious Metals, komentoval: „Centrální banky jsou hnací silou růstu cen zlata. To je jedna z jeho velkých výhod, protože je odolné vůči vnějším faktorům."
Citigroup předpovídá, že vzhledem k očekávání snížení úrokových sazeb ze strany Fedu, by cena spotového zlata mohla v druhé polovině tohoto roku vzrůst až na 2300 dolarů za unci.
Vzhledem k těmto faktorům – uvolněné měnové politice, zvýšeným nákupům zlata centrálními bankami a silné maloobchodní poptávce – se zdá, že zlato zůstává atraktivní investicí, která nabízí bezpečí v nestabilním ekonomickém prostředí.