Wall Street se hroutí. „Den osvobození“ přinesl nejistotu

byznys

Zatímco v minulosti byla obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa považována za okrajový faktor tržních výkyvů, nyní se z nich stává hlavní zdroj globální nejistoty. A nejvíce to zatím odnáší Wall Street.

Wall Street se hroutí. „Den osvobození“ přinesl nejistotu
Ilustrační foto
6. dubna 2025 - 06:22

Americké finanční trhy se propadají do nejistoty a chaosu. Důvodem je tzv. „Den osvobození“. Název, který si média vypůjčila pro označení nového hospodářského kurzu administrativy Donalda Trumpa, jež de facto ukončuje éru globalizace. 

„Globální finanční trhy jsou v naprostém volném pádu poté, co Bílý dům zavedl tak vysoká a rozsáhlá cla, že pokud se udrží, fakticky znamenají konec globalizace,“ píše Philip Pilkington v původním článku publikovaném na serveru UnHerd.com.

Zatímco v minulosti byly Trumpovy obchodní politiky považovány za okrajový faktor tržních výkyvů, nyní se z nich stává hlavní zdroj globální nejistoty. Zavedená cla jsou nastavena tak, aby odpovídala obchodním deficitům jednotlivých států s USA. Čím větší přebytek má daná země vůči USA, tím tvrdší opatření ji postihla. Zatímco Rusko bylo zasaženo jen mírně kvůli minimálním obchodním vazbám, Vietnam, americký spojenec s vysokým obchodním přebytkem, čelí tvrdému zásahu.

Tato nová obchodní doktrína není o spravedlivém obchodu nebo pomstě. Je to promyšlený plán, který má donutit svět vyrovnat obchodní bilanci s USA, nebo naopak. Cílem je zásadní přestavba světového hospodářství, jež by měla Americe vrátit výrobní kapacity, pracovní místa a soběstačnost.

Wall Street, která po desetiletí profitovala z globalizovaného modelu obchodu, je dnes jedním z hlavních poražených. Dosavadní model fungoval tak, že USA dovážely zboží a za něj platily dolary, které se pak přes Wall Street recyklovaly zpět do americké ekonomiky formou investic. Pokud proud dolarů do světa ustane, tento model se zhroutí a s ním i velká část dosavadního finančního průmyslu.


„Finanční trhy by se měly připravit na propouštění, které nebude nikdy zvráceno,“ upozorňuje Pilkington. Investoři hovoří o nové krizi, která by mohla být horší než kolaps z roku 2008.

OPEC+, Rusko a globální šachová partie


Zajímavým momentem je také překvapivý pád cen ropy, který nastal ve chvíli, kdy OPEC+ oznámil dramatické navýšení produkce. To by mohlo vyvážit inflační dopady cel. Přestože Rusko bylo dosud proti zvyšování těžby, jeho současný postoj naznačuje změnu. Putinův obchodní emisariát momentálně jedná ve Washingtonu o bilaterální hospodářské spolupráci, což signalizuje širší globální strategii.

Administrativa Trumpa si je podle všeho vědoma rizik, která nová strategie přináší. Předseda Rady ekonomických poradců a bývalý bankéř z Wall Street Stephen Miran připravil podrobný plán zavádění cel. Veřejně připustil, že „existuje cesta, jak tyto politiky zavést bez zásadních negativních dopadů, ale je úzká“.

Tím se liší od předchozích populistických přístupů. Nejde o slepé bušení do „zlých Číňanů“, ale o strukturovaný a odvážný pokus změnit kurz amerického hospodářství směrem k soběstačnosti a obnově vlastní průmyslové síly.

Evropská unie jako zmatený přihlížející

Zatímco Čína reagovala oznámením o 34% clech na americké zboží s platností od 10. dubna, Rusko se evidentně snaží situace využít. Evropa se však podle Pilkingtona ocitla v pasti: „Evropa je tím, kdo zůstal uprostřed: dezorientovaná, uvězněná a nejistá, co dělat.“

Psali jsme:

Unie nemá dostatečné nástroje ani jednotný přístup, jak na nové podmínky reagovat. Německo je závislé na vývozu, Francie zápasí s vlastními vnitřními krizemi a východoevropské státy sledují vývoj s obavami, ale i s příležitostmi v očích.

Trumpovo rozhodnutí vsadit na „Den osvobození“ představuje obrovský hazard, ale také pokus zachránit globální pozici USA v čase, kdy se jejich moc tenčila. Tento krok může znamenat novou éru geopolitických a ekonomických vztahů. Wall Street je jen první obětí.

Jak to všechno dopadne, není jisté. Jisté je jen to, že svět už nebude jako dřív.

(kovář, UnHerd.com, foto: zai)


Anketa

Které z uvedených světových velmocí důvěřujete nejvíce?