Vztahy mezi Spojenými státy americkými a Čínou se dramaticky vyhrocují. Americký prezident Donald Trump, jenž po svém návratu do Bílého domu od ledna 2025 razí tvrdou protekcionistickou politiku, znovu zvýšil cla na čínské zboží, tentokrát až na extrémních 145 %. Čína na to okamžitě zareagovala protiúderem a oznámila zvýšení vlastních cel na americké výrobky až na 125 %.
Světové trhy na pokračující obchodní válku reagují prudkým poklesem. Investoři ve strachu z recese utíkají k tradičním bezpečným přístavům, jako je zlato, jehož cena vystoupala na historické maximum. Americké dluhopisy zažívají výprodej, dolar oslabuje a hrozba globální hospodářské krize znovu visí ve vzduchu.
Čínské ministerstvo financí ve své reakci označilo Trumpovy kroky za „zcela jednostrannou šikanu a nátlak“. Jak uvedla agentura Reuters, Peking sice naznačil, že toto kolo cel by mohlo být jeho poslední reakcí, zároveň však nechal otevřená zadní vrátka pro jiné formy odvety.
„Obchod mezi dvěma největšími ekonomikami světa se za těchto podmínek stává prakticky nemožným,“ uvedl agentura Reuters v analýze situace.
Navzdory varováním analytiků a prudké reakci trhů Trumpova administrativa v pátek pokračovala ve své tvrdé rétorice.
„Naše celní politika funguje opravdu dobře. Je to vzrušující pro Ameriku a celý svět!!! Postupujeme rychle kupředu,“ prohlásil triumfálně na sociálních sítích Donald Trump.
Ekonomové však mají jasno. Současná situace výrazně zvyšuje riziko recese nejen v USA, ale i globálně. „Riziko recese je teď mnohem, mnohem vyšší než před pár týdny,“ varoval podle agentury Reuters Adam Hetts, globální šéf multi-asset strategie ve společnosti Janus Henderson.
Zatímco mezi USA a Čínou zuří obchodní válka, další státy se snaží urychleně hledat alternativní cesty k zajištění mezinárodního obchodu. Vietnam, Japonsko, Tchaj-wan a další země intenzivně vyjednávají nové obchodní dohody bez Spojených států i bez Číny.
Aktuální dění jasně ukazuje, že Trumpova politika celních válek se vrací v plné síle a zřejmě ještě agresivnější než kdy dříve. Z krátkodobého pohledu může být efekt na některé segmenty amerického průmyslu pozitivní. Z dlouhodobého hlediska však Trump riskuje destabilizaci nejen americké ekonomiky, ale i celého globálního obchodního systému.
A jak poznamenává sama agentura Reuters: „Obchodní válka mezi USA a Čínou je největším narušením světového obchodního řádu za poslední desetiletí.“