15. listopadu 2024 - 02:30
V příspěvku sdíleném na platformě X Alexem Jonesem, Trump slíbil ukončit dotace na elektrická vozidla a soustředit se na podporu tradičního automobilového průmyslu, čímž chce obnovit vedoucí postavení USA ve světě.
Ve svém projevu tvrdil, že „američtí dělníci v automobilovém průmyslu jsou klamáni a podváděni administrativou Joea Bidena". Trump se vyslovil proti současným dotacím na elektromobily, které jsou podle něj „neoprávněně podporovány na úkor amerických pracujících a tradičního automobilového průmyslu.
Donald Trump přišel s ambiciózním plánem pro podporu tradičních automobilových značek a fosilních paliv. V jeho vizi by se USA měly stát znovu hlavním hráčem na světovém trhu s automobily, kde by dominovaly vozidla poháněná spalovacími motory. Trump prohlásil, že dotace na elektrická vozidla jsou uměle nadhodnocené a poškozují americké pracující. „Peníze daňových poplatníků by neměly sloužit k dotování sektoru, který není dlouhodobě udržitelný bez umělé podpory,“ uvedl.
Podle Trumpa jsou jeho kroky zaměřené na podporu domácího průmyslu a ochranu pracovních míst. „Bidenova administrativa svými dotacemi podporuje cizí zájmy a ničí americkou ekonomiku,“ řekl Trump s odkazem na Bidenovu snahu o dekarbonizaci amerického průmyslu.
Prohlášení Trumpa vyvolalo rozporuplné reakce. Zatímco část veřejnosti, především z automobilového průmyslu, jeho kroky podporuje, ekologické organizace a aktivisté vyjadřují hluboké znepokojení. Podle nich jsou elektromobily klíčovým prvkem při snižování emisí a boji proti klimatickým změnám. Kritici Trumpova plánu varují, že jeho kroky by mohly vést k zpoždění přechodu na ekologicky šetrné technologie, čímž by Spojené státy ztratily své postavení v globálním boji proti klimatickým změnám.
Ekonomové upozorňují, že Trumpův přístup může být riskantní. Přestože by mohl přinést krátkodobou podporu tradičnímu automobilovému průmyslu, existuje obava, že by dlouhodobě poškodil inovace a konkurenceschopnost USA v oblasti nových technologií.
Trumpova rétorika reflektuje jeho předchozí postoje vůči ekologickým iniciativám a sází na populistický narativ ochrany tradičních pracovních míst. V jeho očích je Bidenův přístup k elektromobilitě a obnovitelným zdrojům poháněn zahraničními zájmy a odtržen od potřeb běžných Američanů. Tento postoj může oslovit část voličů, především v průmyslových oblastech, které byly tradičně oporou amerického automobilového průmyslu.
Psali jsme:
Odborníci ale upozorňují, že zrušení dotací na elektromobily by mohlo zpomalit přechod na udržitelnější formy dopravy a ohrozit pozici Spojených států v rychle se rozvíjejícím odvětví elektromobility, kde dnes dominují asijské a evropské firmy.
Trumpovy sliby přináší nové téma do veřejné debaty o budoucnosti amerického automobilového průmyslu a energetické politiky. Otázkou zůstává, zda jeho plány skutečně podpoří ekonomiku, nebo zda se USA ocitnou v izolaci, zatímco ostatní svět bude pokračovat v přechodu na čistší a udržitelnější technologie.
(jar, prvnizpravy.cz, repro: wfsb3)