Světové trhy padají, Trump tlačí na clo a všichni čekají, co udělá Fed

byznys

Světové burzy se v pondělí zřítily v reakci na eskalaci celní politiky prezidenta Trumpa. Investoři ve strachu z recese sází na rychlý zásah americké centrální banky. Světové trhy tak balancují na hraně nové finanční krize.

Světové trhy padají, Trump tlačí na clo a všichni čekají, co udělá Fed
Ilustrační foto
8. dubna 2025 - 06:03

Globální finanční trhy zažily na začátku týdne otřes, jaký nemá obdoby od pádu Lehman Brothers. Podle zprávy serveru The Epoch Times, která se opírá i o data z agentury Reuters, došlo v pondělí 7. dubna k prudkému propadu burz napříč kontinenty. Hlavní příčinou je agresivní obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa, který navzdory hrozbě recese zavedl nové celní bariéry. „Clo je lék,“ prohlásil Trump během tiskové konference. Mnozí si však kladou otázku: pro koho?

Na Wall Street padal index S&P 500 o téměř 5 %, Nasdaq dokonce o 5,7 %. Za poslední týden se z amerických trhů podle odhadů „vypařilo“ více než 6 bilionů dolarů. To je téměř třetina HDP USA. Ani Evropa nezůstala ušetřena. Německý DAX se propadl o 9,4 %, Euro Stoxx 600 o 5,3 %. Evropský bankovní index odepsal 4,8 %, čímž se dostal o 20 % níže než při posledním lokálním maximu, tedy oficiálně vstoupil do medvědího trhu.

Katastrofální situace nastala i v Asii, kde hongkongský Hang Seng ztratil 12 %, což je největší denní propad od roku 2008. Čínský trh rovněž kolaboval. Index CSI 300 odepsal 6,3 %, zatímco Shenzhen Composite ztratil 8 %. Obchodování v Tokiu a Soulu přineslo další špatné zprávy, když Nikkei 225 spadl o 7,8 % a KOSPI o 5 %.


Zatímco trhy kolabují, americký prezident Trump dává jasně najevo, že ze své obchodní linie neustoupí. „Nedohodneme se s Čínou, dokud nebude vyřešen americký obchodní deficit,“ řekl v neděli novinářům. Jeho vyjádření působí jako studená sprcha pro investory, kteří doufali v diplomatický obrat.

Vzhledem k sílícím obavám z recese začal trh sázet na to, že Federální rezervní systém (Fed) bude muset přijít s masivním uvolněním měnové politiky. Podle analytického nástroje FedWatch společnosti CME se pravděpodobnost, že Fed už v květnu sníží sazby, vyšplhala na téměř 65 %, zatímco ještě minulý měsíc to bylo méně než 30 %. 

„Očekáváme, že Fed začne snižovat sazby od června a pokračuje na každém zasedání až do ledna příštího roku,“ uvedl Bruce Kasman z JP Morgan. Podle jeho slov se šance na recesi v USA zvýšila na 60 %.

Investoři hromadně přesouvají kapitál do bezpečných aktiv. Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů klesly o 9 bazických bodů na 3,90 %, zatímco ceny federálních fondů (futures) rostou, což je jasným signálem očekávání dalšího snižování sazeb. Dolar oslabil vůči jenu i švýcarskému franku. Švýcarská měna posílila o 1,45 % na 0,8484 USD, což je její nejsilnější úroveň za poslední rok.

Psali jsme:

Zásadní signál o obavách z budoucího vývoje přichází i z komoditních trhů. Cena ropy Brent klesla o 2,2 dolaru na 63,40 USD za barel, americká lehká ropa (WTI) spadla pod 60 dolarů. Trhy tím vysílají jasný vzkaz: globální ekonomický růst zpomaluje.

Trumpova administrativa sází na siláckou rétoriku a ignoruje signály z trhů i výstrahy expertů. V době, kdy se americké hospodářství může přehoupnout do recese a světové burzy zažívají propad, který připomíná finanční krizi roku 2008, prezident nazývá celní válku „lékem“. Citlivost vůči reálným dopadům na běžné Američany a i na globální partnery je zjevně minimální.

Ať už přijde Fed s rychlou reakcí či nikoliv, globální trhy vstoupily do neklidné fáze, která může otřást nejen investory, ale i politickou stabilitou. Pokud Trump skutečně hodlá pokračovat v celní ofenzivě, zažijeme možná další propad a s ním i nové kolo globální nejistoty.

(kovář, epochtimes.com, foto: zai)


Anketa

Který z uvedených premiérů hájí podle vás více národní zájmy své země?