Severokorejští hackeři na prvním místě v krádežích kryptoměny

byznys

Severokorejští hackeři v roce 2024 ukradli kryptoměny za 1,34 miliardy dolarů, čímž upevnili svou pozici mezi nejnebezpečnějšími kyberzločinci světa. Nová zpráva odhaluje jejich změnu taktiky a rostoucí propojení kyberkriminality s geopolitikou.

Severokorejští hackeři na prvním místě v krádežích kryptoměny
Ilustrační foto
24. prosince 2024 - 07:03

V šokujícím odhalení zpráva společnosti Chainalysis odhalila, že kyberzločinci v roce 2024 ukradli kryptoměny v hodnotě 2,2 miliardy dolarů. Toto číslo představuje 21% nárůst oproti předchozímu roku, přesto však zůstává daleko za rekordními 3,7 miliardami dolarů z roku 2022. Mezi nejvýraznějšími pachateli figurují hackeři napojení na Severní Koreu, kteří stáli za krádežemi v hodnotě 1,34 miliardy dolarů během 47 incidentů, čímž potvrzují svou rostoucí aktivitu na poli kryptoměnového zločinu.

Podle komentáře The Financial Analyst si severokorejští hackeři již dlouho udržují pověst sofistikovaných kyberzločinců. Používají pokročilý malware a techniky sociálního inženýrství k získání přístupu k fondům. Jejich hlavním cílem je financovat státem podporované operace a obcházet mezinárodní sankce, které Pchjongjang dlouhodobě sužují. Zpráva Chainalysis zdůrazňuje, že tito hackeři nejen pokračovali ve velkých útocích, ale také zvýšili frekvenci menších krádeží, často kolem částky 10 000 dolarů.



Tato změna strategie naznačuje diversifikaci jejich přístupu ke krádežím kryptoměn. Některé menší útoky mohou být podle odborníků spojeny s IT pracovníky ze Severní Koreje, kteří pronikají do sektoru kryptoměn a Web3. Tento vývoj představuje vážnou hrozbu pro bezpečnost těchto odvětví a vyvolává otázky ohledně úrovně ochrany v rychle se rozvíjejících technologiích.

Zajímavé je, že zpráva zaznamenala pokles severokorejských hackerských aktivit ve druhé polovině roku 2024. Tato změna se časově shoduje s červnovým diplomatickým setkáním mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, během něhož obě země podepsaly dohodu o vzájemné obraně. Důsledky tohoto summitu byly hluboké, neboť Rusko údajně uvolnilo miliony dolarů dříve zmrazených severokorejských aktiv. Podle Chainalysis mohla tato nová aliance přimět Severní Koreu k přehodnocení jejich kyberzločinných taktik, případně ke zdrženlivějšímu přístupu díky nově získaným finančním zdrojům.

Psali jsme:

Jak se kryptoměnové prostředí vyvíjí, hrozba ze strany státem podporovaných hackerů stále roste. Spojení geopolitiky a kyberkriminality mění způsob, jakým se kryptoměny vnímají a chrání. Investoři i firmy v tomto odvětví musí být stále obezřetní, a to nejen vůči tradičním metodám hackerů, ale také vůči stále propracovanějším strategiím státních aktérů.

Nárůst krádeží kryptoměn zdůrazňuje naléhavou potřebu posílení bezpečnostních protokolů a regulací. V globalizovaném světě je třeba řešit zranitelnosti kryptoměnového ekosystému přímo a důsledně. Hrozí nejen rizika pro jednotlivé investory, ale i potenciální narušení celého finančního systému.

(nov, financialanalyst, repro: rv)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Robert Fico odjel do Moskvy na setkání s Vladimírem Putinem, aby zajistil pro Slovensko dodávky plynu?

Ano 97%
transparent.gif transparent.gif
Ne 3%
transparent.gif transparent.gif