Saúdská Arábie plánuje snížit podíl zahraničních investic

byznys

Saúdská Arábie mění svou investiční strategii. Státní investiční fond PIF plánuje snížit podíl zahraničních investic z 30 % na 18–20 % a zaměřit se více na domácí projekty. Tento krok představuje příležitost pro mezinárodní investory, včetně českých, kteří mohou těžit z nových investičních možností v království.

Saúdská Arábie plánuje snížit podíl zahraničních investic
Yasir al-Rumayyan, šéf PIF
5. listopadu 2024 - 07:03

Veřejný investiční fond (PIF) Saúdské Arábie, jeden z největších státních investičních fondů na světě s aktivy přibližně 925 miliard dolarů, oznámil změnu své investiční strategie. Dosud směřoval zhruba 30 % svých investic do zahraničí; nyní plánuje tento podíl snížit na 18 až 20 %. Tuto informaci sdělil výkonný ředitel PIF Yasir al-Rumayyan na ekonomické konferenci Future Investment Initiative (FII) v Rijádu, uvádí ve svém komentáři server Handelsblatt.

Konference FII, často označovaná jako “Davos v poušti”, letos přilákala více než 7000 účastníků z celého světa, včetně předních představitelů globální finanční elity. Mezi nimi byli například Larry Fink, generální ředitel Blackrock, David Solomon, předseda Goldman Sachs, Noel Quinn, CEO HSBC, Jane Fraser, šéfka Citi, a Ted Pick, ředitel Morgan Stanley. Tito lídři diskutovali s představiteli Blízkého východu a posilovali své finanční vazby se Saúdskou Arábií.

V poslední době PIF zpřísnil podmínky pro své investice. Například zákon o umístění regionálního sídla, který vstoupil v platnost 1. ledna 2024, vyžaduje, aby zahraniční společnosti působící v oblasti Perského zálivu měly své regionální sídlo v Rijádu, pokud chtějí uzavírat smlouvy se saúdskoarabskou vládou. Díky 62% podílu v americkém výrobci automobilů Lucid se PIF podařilo přivést výrobu elektromobilů přímo do království, což vedlo k tomu, že mnoho vozů Lucid nyní jezdí po ulicích Rijádu.



Pod vedením korunního prince Muhammada bin Salmána se Saúdská Arábie připravuje na éru po ropném boomu. Jako druhý největší producent ropy na světě, hned po USA, čelí království výzvám spojeným s globálním odklonem od fosilních paliv, který se očekává kolem roku 2030. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu potřebuje Saúdská Arábie cenu ropy alespoň 96 dolarů za barel, aby mohla financovat plánované investice, zatímco aktuální cena ropy Brent se pohybuje kolem 73 dolarů za barel.



V rámci iniciativy “Vize 2030” usiluje země o diverzifikaci svých příjmů. Ministr energetiky, princ Abdulaziz bin Salmán Al Saud, na konferenci FII oznámil, že Saúdská Arábie plánuje stát se největším světovým producentem zeleného vodíku. Podle vládních údajů nyní příjmy mimo ropný sektor tvoří 52 % ekonomiky země.

Tato změna strategie představuje příležitost pro mezinárodní investory, včetně těch z České republiky, kteří mohou těžit z nových investičních možností v Saúdské Arábii. Zaměření PIF na domácí projekty, zejména v oblastech infrastruktury, technologií a obnovitelných zdrojů energie, otevírá dveře pro zahraniční společnosti, které jsou ochotny spolupracovat a investovat přímo v království.

Psali jsme:

Pro české investory a firmy to znamená možnost podílet se na ambiciózních projektech v regionu, který prochází rychlou transformací a nabízí značný potenciál růstu.

(jar, handelsblatt.com, repro: FII Institute)


Anketa

Chtěli byste, aby po příštích parlamentních volbách mohlo hnutí ANO sestavit většinovou vládu?