Rusko začne používat kryptoměny pro mezinárodní obchod

byznys

Rusko začne od 1. září využívat kryptoměny pro mezinárodní platby s cílem najít alternativy k obcházení ekonomických sankcí, které na něj uvalily západní země po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu.

Rusko začne používat kryptoměny pro mezinárodní obchod
Ilustračí foto
30. srpna 2024 - 08:55

Ruské úřady se vzhledem k výzvám v tradičních platebních systémech zabývají hledáním alternativních metod pro usnadnění mezinárodních transakcí. Před konfliktem na Ukrajině v roce 2022 se Centrální banka Ruska zasazovala o úplný zákaz kryptoměn. Po vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT však jejich využívání začalo narůstat.

Dne 8. srpna podepsal ruský prezident Vladimir Putin zákon legalizující experimentální využívání kryptoměn pro mezinárodní platby a Forexové transakce. Centrální banka Ruska bude dohlížet na tento proces, když země od 1. září zahájí používání kryptoměn pro mezinárodní platby.

Ačkoli guvernérka Centrální banky a ministr financí dříve naznačovali úsilí o legalizaci kryptoměn, podrobnosti o jejich využití v mezinárodním obchodu a bezpečnostním rámci zůstávají nejasné, uvádí agentura News.az.

Národní platební kartový systém Ruska, který slouží jako operační a platební clearingové centrum pro zpracování transakcí bankovních karet v Rusku, bude hrát klíčovou roli v experimentálním procesu přechodu na kryptoměny v mezinárodním obchodě. Centrální banka Ruska má nad tímto systémem plnou kontrolu, což se očekává, že bude klíčové pro tuto iniciativu.



Očekává se, že v ruských mezinárodních platbách budou používány stablecoiny, což jsou kryptoměny navázané na fiat měny, jako je americký dolar nebo čínský jüan.

Dne 10. července oznámila Centrální banka Ruska, že zkoumá mechanismus pro zavedení pravidel a regulaci oběhu stablecoinů v zemi.

Pro úspěch ruské iniciativy v oblasti kryptoměn v mezinárodním obchodě je považována za klíčovou podpora zemí BRICS. Brazílie, Jižní Afrika a Indie naznačily, že na této otázce pracují, ačkoli jejich plná angažovanost zatím není jasná.

Zpráva ruské banky Transstroj upozornila na potenciální výhody používání kryptoměn v mezinárodním obchodě, ale zároveň poukázala na výzvy, včetně omezení v některých zemích, technických složitostí a kolísání hodnoty.

Centrální banka Ruska zahájila zkoušky digitálního rublu minulý rok s cílem jej integrovat do přechodu na kryptoměny v mezinárodním obchodě.

Psali jsme:

Rusko plánuje využívat jak kryptoměny, tak digitální rubl v obchodě s Čínou, svým největším obchodním partnerem, inspirováno digitálním jüanem Číny. Anatolij Aksakov, předseda Výboru pro finanční trh a člen Státní dumy, uvedl v červnu, že jak Rusko, tak Čína mají s digitálními měnami značné zkušenosti a technologický pokrok v této oblasti rychle postupuje. Zvažuje se také rozšíření používání digitálních měn s Běloruskem.

Digitální rubl je v testovacím režimu od srpna 2023, přičemž tuto měnu v současnosti používá asi 30 společností a 11 měst. Moskevské metro a některé čerpací stanice Lukoil začaly přijímat digitální rubl jako platební metodu.

Prezident Putin zdůraznil důležitost širokého přijetí digitálního rublu. Odborníci však poznamenávají, že úspěšné domácí zkoušky jsou nezbytné před tím, než může být digitální měna použita v mezinárodním obchodě.

(hýbl, News.az, repro: global news)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?