Ceny zlata dosáhly začátkem tohoto týdne nového historického maxima, když spotová cena vzrostla o 1 % na hodnotu 2 531,60 USD (1 943,83 £) za unci. To znamená, že standardní zlatá cihla vážící 400 trojských uncí (12,4 kg) má nyní hodnotu přes 1 milion dolarů. Ačkoliv se jedná o zdánlivě arbitrární milník a odráží to hluboké změny na trhu se zlatem.
V sedmdesátých letech, kdy byl americký dolar oddělen od zlatého standardu, se cena tohoto drahého kovu pohybovala těsně nad 100 dolary za unci. Na konci této dekády a na počátku další, kdy inflace prudce vzrostla, došlo ke skokovému nárůstu ceny zlata, která v roce 1980 dosáhla více než 820 dolarů za unci. Ačkoliv poté cena klesla, zůstala nad úrovní sedmdesátých let a až do poloviny 2000 se pohybovala okolo 300–400 dolarů, uvádí server UnHerd.com.
Nedávný explozivní růst cen zlata se však zdá být jen málo spojen s inflačními předpověďmi. Ve skutečnosti jsme zaznamenali nárůst ceny zlata, zatímco inflace rostla, a nyní jeho hodnota pokračuje v růstu, přestože se obecně věří, že inflace klesá a centrální banky zvažují uvolnění. To naznačuje, že zlato se odpoutalo od inflačních očekávání a že cenu pohání něco nebo někdo jiný.
Druhá vlna sankcí proti Rusku, zavedená na začátku roku 2022 v reakci na invazi na Ukrajinu, přiměla další centrální banky k podobným krokům. Tyto sankce, které zahrnovaly zmrazení ruských devizových rezerv, probudily ostatní země k uvědomění, že americký dolar může být využit jako zbraň proti cizím národům. Následné horečné nakupování ze strany centrálních bank, které se snažily dohnat Rusko a diverzifikovat své rezervy prostřednictvím nákupů zlata, vytvořilo pro Moskvu neočekávané zisky. Ruská zlatá rezerva o objemu 2 300 tun měla v roce 2020 hodnotu kolem 136 miliard dolarů – a nákup tohoto zlata stál výrazně méně – ale dnes má hodnotu kolem 184 miliard dolarů.