Plynová krize v Británii a vážné obavy nejen pro ekonomiku

byznys

S klesajícími zásobami plynu ve Velké Británii, které dosahují kriticky nízkých hodnot uprostřed tuhé zimy, se dopady energetické krize promítají napříč sektory, od cen pro spotřebitele až po energetickou bezpečnost země.

Plynová krize v Británii a vážné obavy nejen pro ekonomiku
Ilustrační foto
13. ledna 2025 - 07:03

Energetická společnost Centrica varovala, že zásoby plynu jsou o 26 procent nižší než v loňském roce, což staví Velkou Británii do zranitelné pozice. Současné zásoby dokáží pokrýt poptávku méně než na týden. Naproti tomu sousední země jako Německo a Francie mají dostatečné rezervy. Tento rozdíl poukazuje na slabinu britské energetické infrastruktury.

S více než polovinou výroby elektřiny závislou na zemním plynu by jakýkoli výpadek dodávek vedl k růstu cen energií pro spotřebitele i podniky.

Pro investory představuje současná situace dvousečný meč. Na jedné straně mohou energetické firmy jako Centrica krátkodobě těžit z růstu cen plynu způsobeného nedostatkem. Na straně druhé se však dlouhodobé vyhlídky jeví méně optimisticky. Pokud vláda nepodnikne kroky k rozšíření skladovací kapacity a k diverzifikaci energetických zdrojů, Velká Británie se může stát ještě více závislou na dovozech. Tato závislost by znamenala vystavení ekonomiky volatilitě mezinárodních cen plynu, které jsou známé svou nepředvídatelností, uvádí v komentáři Felicity Hurley pro The Financial Analyst.



I přes ujištění vlády, že současné zásoby plynu a elektřiny pokryjí potřeby, zůstávají zásadní problémy neřešeny. Snaha o přechod na čisté zdroje energie je sice chvályhodná, ale její rychlost a proveditelnost jsou otázkou. Jak uvedl generální ředitel Centrica, skladování energie je klíčové pro udržení stability v době, kdy jsou obnovitelné zdroje nedostatečné. Bez robustní strategie skladování hrozí Británii nejen výpadky elektřiny, ale i další ekonomické problémy.

Zateplování domácností a přechod na elektrická tepelná čerpadla jsou sice důležité kroky směrem k dlouhodobé udržitelnosti, ale vyžadují značné investice a čas. Mezitím Velká Británie čelí nebezpečné energetické situaci, kdy hrozí růst cen a další otřesy.

Konec dodávek ruského plynu přes Ukrajinu zásadně změnil energetickou scénu. Tato změna má dopad nejen na dodávky, ale i na otázky energetické nezávislosti Velké Británie. Pokud se vláda zaměří na podporu domácí produkce, bude muset najít rovnováhu mezi obnovitelnými zdroji a aktuálními energetickými potřebami.

Psali jsme:

Nízké zásoby plynu představují složitou výzvu jak pro britskou ekonomiku, tak pro investory. Nutnost zvýšení skladovacích kapacit a rozmanitosti energetických zdrojů je nepopiratelná. Trh bude bedlivě sledovat kroky vlády a vývoj energetické situace. Nadcházející měsíce budou klíčové pro určení, zda Velká Británie dokáže tuto krizi překonat, nebo zda zůstane zranitelná vůči výkyvům mezinárodních energetických trhů.

(mar, financialanalyst, repro: xmachines)


Anketa

Vít Raušan prohlásil, že je připraven stát se premiérem, a že by funkci vykonával dobře. Souhlasíte s ním?

Ano 2%
transparent.gif transparent.gif
Ne 95%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 3%
transparent.gif transparent.gif