Obnovitelné zdroje energie: Vlna kritiky a budoucnost nejistá

byznys

Obnovitelné zdroje energie, jako jsou větrné a solární elektrárny, jsou často prezentovány jako řešení klimatické krize. Kritici však varují, že jejich ekologické dopady, omezená životnost a vysoké náklady by mohly v budoucnu způsobit více problémů, než kolik jich vyřeší.

Obnovitelné zdroje energie: Vlna kritiky a budoucnost nejistá
Ilustrační foto
3. ledna 2025 - 07:03

V posledních letech se obnovitelné zdroje energie, jako jsou větrné a solární elektrárny, staly symbolem ekologické transformace. Politici a aktivisté po celém světě zdůrazňují jejich klíčovou roli v boji proti změně klimatu. Nicméně stále častěji se objevují hlasy zpochybňující dlouhodobou udržitelnost těchto technologií. Kritici poukazují na jejich ekologické a ekonomické limity, přičemž někteří tvrdí, že obnovitelné zdroje nejsou skutečně “obnovitelné”.

Aktivista zaměřený na klimatickou politiku Tony Heller označuje větrné a solární elektrárny za “nejhorší člověkem způsobenou ekologickou katastrofu v historii”. Tvrdí, že tyto instalace budou za 30 let nefunkční, a budoucí generace tak budou muset čelit obrovským nákladům spojeným s jejich likvidací.


Podobně skeptický je i Peter Clack, který na svém profilu na síti X (dříve Twitter) napsal: “Neexistuje nic jako obnovitelná energie. Mechanická monstra poháněná větrem a sluncem jsou ‘neobnovitelná’. Lze je postavit pouze jednou za cenu bilionů dolarů. Za dalších 20 let nebudou fungovat. Kobalt a lithium budou vyčerpány.”


Jedním z hlavních problémů, na který kritici upozorňují, je ekologická stopa spojená s výrobou a likvidací větrných a solárních zařízení. Větrné turbíny a solární panely vyžadují značné množství vzácných kovů, jako je kobalt a lithium. Tyto suroviny jsou nejen omezené, ale jejich těžba má výrazné dopady na životní prostředí, včetně ničení ekosystémů a znečištění vody.



Podle odhadů by současné tempo těžby mohlo vést k vyčerpání klíčových zásob během několika desetiletí. Tento problém zhoršuje rostoucí poptávka po bateriích, které jsou nezbytné pro skladování energie z obnovitelných zdrojů.

Kritici také poukazují na ekonomické náklady spojené s výstavbou a údržbou těchto zařízení. Zatímco solární panely a větrné turbíny mají omezenou životnost, jejich demontáž a recyklace představují další finanční zátěž. V některých případech se staré turbíny jednoduše zakopávají do země, což zvyšuje riziko ekologických problémů.

Technologická omezení obnovitelných zdrojů navíc znamenají, že nedokážou zajistit stabilní dodávky energie. Výpadky při nedostatku větru nebo slunečního svitu vyžadují zálohování v podobě fosilních paliv, což zpochybňuje jejich přínos pro snižování emisí.

Psali jsme:

Navzdory těmto kritikám zůstávají obnovitelné zdroje energie významnou součástí klimatické strategie mnoha zemí. Někteří odborníci však upozorňují, že je nutné zaměřit se na vývoj udržitelnějších technologií a hledat alternativní řešení, jako je například jaderná energie nebo zlepšení energetické účinnosti.

Diskuse o budoucnosti obnovitelných zdrojů tak ukazuje na složitost přechodu k udržitelné energetice. Otázkou zůstává, zda současné technologie dokážou splnit své ambice, nebo zda budou v budoucnu nahrazeny něčím efektivnějším a ekologičtějším.

Článek je zpracován na základě veřejně dostupných výroků Tonym Hellera a Petera Clacka.

(hýbl, prvnizpravy.cz, foto: zai)


Anketa

Koho považujete za nejlepšího prezidenta České republiky?