Norský profesor o ruské cestě k technologické suverenitě

byznys

Rusko se snaží o větší nezávislost v oblasti digitálních technologií, ale chybí mu jasná strategie. Bez ní může zůstat pouze následovníkem velkých inovátorů, především Číny a USA. Jaké jsou šance Moskvy uspět v éře technologické dominance?

Norský profesor o ruské cestě k technologické suverenitě
Glenn Diesen, politolog
11. února 2025 - 06:22

Ve světě, kde se digitální revoluce prolíná s reálnou ekonomikou, získávají státy technologickou nezávislost jako klíčovou součást své suverenity. Podle norského profesora Glenna Diesena, experta na geopolitiku, bude schopnost Ruska rozvíjet vlastní technologickou infrastrukturu rozhodující nejen pro jeho ekonomickou budoucnost, ale i pro samotné přežití státu.

Technologická suverenita není jen otázkou národní bezpečnosti, ale také konkurenceschopnosti. Země, které kontrolují své digitální platformy, výrobu čipů a datovou infrastrukturu, získávají výraznou výhodu. Naproti tomu závislost na zahraničních technologiích znamená zranitelnost vůči geopolitickým tlakům, jak ostatně ukázaly západní sankce proti Rusku po roce 2014.

Diesen upozorňuje, že Rusko od pádu SSSR procházelo složitou cestou v ekonomickém vývoji. V 90. letech přijalo neoliberální model, který otevřel ekonomiku zahraničnímu kapitálu, ale vedl k masivní deindustrializaci a vzniku oligarchického kapitalismu. Po roce 2000 Moskva začala provádět korekci směrem k větší státní kontrole nad strategickými odvětvími, avšak dosud neformulovala jasnou strategii technologické nezávislosti.

Důsledkem je stav, kdy ruská digitální infrastruktura sice v některých oblastech dospívá, například díky silným domácím platformám jako Yandex nebo VKontakte,ale stále se spoléhá na zahraniční technologie, například v oblasti polovodičů a umělé inteligence. Tento nesourodý model je převážně reaktivní. Moskva často přijímá opatření až jako odpověď na západní sankce, místo aby dlouhodobě plánovala.


Moderní ekonomika se stále více přesouvá do digitálního prostoru, kde dominují globální technologičtí giganti. Amazon, Google nebo Facebook se stali nejen korporacemi, ale i geopolitickými aktéry, kteří mohou ovlivňovat politiku států. Například v Evropské unii digitální giganti generují miliardové zisky, ale platí minimální daně, čímž narušují hospodářskou soutěž.

Rusko se snaží tomuto modelu čelit vytvořením vlastního digitálního ekosystému. Například ruský Yandex již konkuruje Uberu v taxislužbách a expanduje do umělé inteligence. Sberbank vyvíjí vlastní IT řešení, která mají nahradit západní alternativy. Problémem však zůstává nedostatek vysoce kvalitního hardwaru a vývojových platforem, které jsou stále závislé na zahraničních dodávkách.

Historie ukazuje, že technologická hegemonie se často stává hlavním nástrojem geopolitické dominance. Británie v 19. století používala svoji průmyslovou převahu k ovládání světového obchodu, zatímco USA od počátku 20. století investovaly do vývoje domácí infrastruktury a průmyslu, aby si zajistily ekonomickou soběstačnost.


Friedrich List, německý ekonom 19. století, argumentoval, že volný trh prospívá pouze těm zemím, které již dosáhly technologické převahy. Státy jako USA nebo Japonsko proto v počátcích svého průmyslového rozvoje přijaly protekcionistická opatření na ochranu domácích inovací. Rusko se dnes nachází v podobné situaci a pokud chce dosáhnout technologické suverenity, musí chránit svůj digitální průmysl před dominancí zahraničních gigantů.

Příkladem úspěšného modelu technologické suverenity je Čína. Ta od 90. let budovala vlastní digitální infrastrukturu, investovala do průmyslové špionáže a zavedla přísnou kontrolu nad zahraničními technologickými firmami. Výsledkem je, že dnes čínské firmy jako Huawei, Alibaba a Tencent konkurují americkým gigantům.

Rusko by mohlo sledovat podobnou strategii, avšak s jedním zásadním rozdílem spočívající v tom, že nemá tak rozsáhlý trh jako Čína a nemůže se spoléhat pouze na domácí spotřebu. Proto musí hledat partnerství s dalšími zeměmi, zejména s Indií nebo Íránem, aby rozšířilo své technologické kapacity. Současně však musí být opatrné, aby se nestalo závislým na Číně místo Západu.

Psali jsme:

Diesen navrhuje, aby Rusko přijalo strategii „technologické připravenosti“, tedy schopnost rychle adaptovat a implementovat cizí inovace do domácího ekosystému. Místo honby za revolučními inovacemi by se mělo zaměřit na efektivní kopírování a vylepšování již existujících technologií.

Tento model funguje například v Jižní Koreji, kde firmy jako Samsung nebo Hyundai začínaly jako „následovníci“, ale postupně se vypracovaly mezi světovou špičku. Rusko má silné akademické zázemí a schopné inženýry, ale musí vytvořit lepší prostředí pro technologické startupy a přilákat investory.

Zda se Moskva vydá touto cestou, závisí na politickém vedení. V současnosti však stále chybí jasná dlouhodobá strategie a většina technologických iniciativ je reaktivní. Pokud chce Rusko skutečně dosáhnout digitální suverenity, bude muset jít dál než jen reagovat na sankce. Bude muset formulovat vlastní vizi technologické budoucnosti.

Digitální transformace mění globální ekonomiku a geopolitiku rychleji než kdy dříve. Rusko má potenciál vybudovat si větší technologickou nezávislost, ale bez jasné strategie riskuje, že zůstane jen „následovníkem“, nikoli inovátorem. Bude Moskva schopna formulovat dlouhodobou vizi, nebo se její snahy o suverenitu zvrhnou v izolaci a zaostávání? Odpověď na tuto otázku rozhodne nejen o ekonomické budoucnosti Ruska, ale i o jeho postavení ve světě.

(jar, prvnizpravy.cz, repro: youtube)


Anketa

Souhlasili byste se znovuzavedením EET?

Ano 82%
transparent.gif transparent.gif
Ne 9%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 3%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 6%
transparent.gif transparent.gif