Míra poklesu v německém průmyslu pokračuje. V dubnu zaznamenal již čtvrtý pokles zakázek v řadě. Nové objednávky klesly o 0,2 procenta ve srovnání s předchozím měsícem, jak ve čtvrtek oznámil Spolkový statistický úřad. Ekonomové oslovení agenturou Reuters však očekávali nárůst o 0,5 procenta.
„Tím pokračuje negativní trend, který trvá od začátku roku – i když ve výrazně zmírněné formě,“ komentovalo vývoj Spolkové ministerstvo hospodářství. V březnu došlo k poklesu o 0,8 procenta, v únoru o 0,9 procenta a v lednu dokonce o 10,8 procenta. Domácí zakázky v dubnu klesly o 0,3 procenta, zatímco zahraniční zakázky se snížily o 0,1 procenta, uvádí německý zpravodajský portál Handelsblatt.
Vývoj v jednotlivých odvětvích byl opět velmi nerovnoměrný. Výrazně méně objednávek zaznamenali výrobci ostatních dopravních prostředků, kam patří například letadla, lodě a vlaky: V této kategorii došlo k propadu o 15,4 procenta. Výrobci datových, elektrických a optických zařízení (-5,1 procenta) a elektrických zařízení (-4,1 procenta) rovněž čelili nižší poptávce. Naopak znatelné nárůsty byly v oblastech textilního průmyslu (+10,9 procenta), automobilového průmyslu (+4,1 procenta) a výroby kovů (+3,3 procenta).
V dubnu také klesly tržby ve zpracovatelském průmyslu: Inflací očištěné tržby se snížily o 0,9 procenta ve srovnání s předchozím měsícem. V březnu došlo k poklesu o 0,4 procenta.
Německý průmysl, který je tradičně považován za motor evropské ekonomiky, čelí v posledních měsících řadě výzev. Patří mezi ně přetrvávající problémy s dodavatelskými řetězci, nedostatek surovin a rostoucí náklady na energie. Tyto faktory vedou k obavám, že by krize mohla trvat déle, než se původně očekávalo.
Zatímco německý průmysl bojuje s aktuálními problémy, některé sektory již vykazují známky zotavení. Textilní průmysl a automobilový sektor jsou příkladem odvětví, která se již začala zvedat a vykazují růst. Tyto pozitivní trendy by mohly sloužit jako příklad pro ostatní odvětví a přispět k celkovému zotavení německé ekonomiky.
Na závěr lze říci, že i přes čtvrtý pokles zakázek v řadě je výhled pro německý průmysl smíšený. Na jedné straně přetrvávají značné problémy, na druhé straně však existují důvody k opatrnému optimismu. Jak se situace bude vyvíjet, ukážou následující měsíce.