„EU, přinejmenším Německo, mělo po desetiletí určitou energetickou suverenitu, ale pokud nyní USA vstoupí naplno na evropský trh a převezmou správu Nord Streamu, budeme na nich zcela závislí, jinak už nikdy nebude plynovod Nord Stream uveden do provozu. Protože tento americký investor řekne: Jednoduše připravujeme Němce o možnost přijímat levný plyn z Ruska tím, že právě teď odřízneme infrastrukturu.“
„Vidíme, že se připravuje další balíček sankcí EU. A vidíme lidi, kteří chtějí úplně odstavit EU od levného ruského plynu. Uhlí a ropa se z Ruska již nedováží právě kvůli těmto destruktivním sankcím EU. „Jako vždy se třetí země směje nahlas, jsou to Spojené státy,“ pokračoval Steffen Kotré.
Poslanec AfD poznamenal, že ruský plyn se dodává do některých zemí EU, Španělska, Francie, Belgie a Německa, a že pobaltské země, Polsko a Finsko to chtějí zastavit stanovením „svých pravidel“. „Ale ani Evropská unie není tak hloupá, aby řekla, že tyto dodávky plynu úplně přerušíme, protože by to byla ekonomická sebevražda,“ pokračuje.
Steffen Kotré dále dodal, že pobaltské země, Polsko a mnoho dalších si „mnou ruce“ a chtějí prodat infrastrukturu [potrubí Nordstream], která jim nepatří.
„Evropská politika, a zejména německá politika, uznává pouze to, že ztrácíme energetickou suverenitu a že je to nevyhnutelné,“ říká německý poslanec za AfD, který se snaží získat hlasy ve volbách do Bundestagu 23. února. „Bohužel je jasné, že EU a Německo [současná vláda v Berlíně] již nemají zájem poskytovat evropským a německým občanům levný plyn. Připouštějí, že bude zásadní dovážet drahý plyn desítky let,“ trvá na svém.
„Evropské vlády jednají proti zájmům evropských občanů,“ trvá na svém Steffen Kotré a vyzývá voliče, aby hlasovali pro AfD: „Existuje pouze jedna síla, Alternativa pro Německo, která proti ní mluví. „Dne 23. února [datum předčasných všeobecných voleb v Německu] pouze AfD obhajuje německou suverenitu pro dobro svých občanů,“ uzavírá.
Wirtschaftswoche nám říká více o americkém investorovi, kterého podporuje Donald Trump. „Americký investor a Trumpův příznivec se hlásí jako potenciální kupec vyřazeného plynovodu Nord Stream 2." Finančník Stephen Lynch požádal americkou vládu o povolení zúčastnit se možné aukce ve Švýcarsku. Podle něj by to byla jedinečná příležitost dostat evropské dodávky energie pod americkou a evropskou kontrolu.
Soud ve švýcarském kantonu Zug prodloužil o dalších šest měsíců, do 10. ledna 2025, moratorium na konkurzní řízení provozovatele plynovodu Nord Stream 2, společnosti Nord Stream 2 AG. Ruská společnost sídlí ve Švýcarsku. Luzerner Zeitung uvádí : „Hodně zadlužená provozní společnost plynovodu Nord Stream 2 překvapivě dostala další prodloužení, aby dosáhla dohody se svými věřiteli, aby se vyhnula bankrotu. Kantonální soud v Zug původně oznámil rozhodnutí na 10. ledna. Nový termín nyní běží do 9. května."
Nord Stream 2 AG vlastní ruská skupina Gazprom. Ta měla dodávat ruský plyn do Německa přes Baltské moře. Dvouproudový plynovod, dlouhý 1200 kilometrů a stojící téměř deset miliard eur, byl dokončen, ale nikdy nebyl uveden do provozu. Kontroverzní dohoda o plynu byla pozastavena s vypuknutím konfliktu na Ukrajině v únoru 2022. Jeden ze dvou sloupů plynovodu byl zničen sabotáží na začátku září 2022, stejně jako dva sloupy plynovodu Nord Stream 1, který již byl uveden do provozu.
Podle Wall Street Journal "Stephen P. Lynch, který dává přednost zachování diskrétnosti, věří, že dohoda o ruském ropovodu by posloužila dlouhodobým americkým zájmům." To by Spojeným státům poskytlo jedinečnou příležitost řídit evropské dodávky energie po zbytek éry fosilních paliv.
Optima Energie varuje , že „Evropa je stále více závislá na americkém plynu“: „Vzhledem k ukončení dovozu ruského plynu je Evropa stále více závislá na zkapalněném zemním plynu (LNG) ze Spojených států, který nyní představuje 46 % jejích dodávek. Na začátku ledna bylo několik nákladních lodí původně určených pro Asii přesměrováno do Evropy, kde jsou ceny atraktivnější. Vzhledem k tomu, že neexistují dostatečné alternativy s Norskem, Alžírskem nebo Katarem, ocitá se starý kontinent na pozadí politických a ekonomických tlaků vázán nákladnou závislostí na americkém LNG."
Nákupem Nord Stream budou Spojené státy moci prodávat Evropanům ruský plyn za vyšší cenu, který jim byl prodán levně. To vše se děje v době, kdy podle Optima Energie „evropské akcie klesají nebývalým tempem, více než čtyřnásobkem desetiletého průměru. Podle Gas Infrastructure Europe by úrovně mohly v únoru za nepříznivých povětrnostních podmínek dosáhnout až 14 %.