Podle nedávného průzkumu Deutschlandtrend, který provedla veřejnoprávní televize ARD, hodnotí 83 % dotázaných stav německé ekonomiky jako špatný nebo zhoršující se. Negativní vyhlídky pro rok 2025 vyjadřuje 47 % respondentů, zatímco 45 % považuje ekonomiku za největší problém, který musí vláda řešit.
Znepokojující je i to, že 21 % Němců se obává o své pracovní místo. To znamená, že každý pátý zaměstnanec z celkových 46 milionů pracovníků v Německu žije ve strachu z možného propouštění.
Ke skepsi přispívají i nové předpovědi OECD. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj odhaduje růst německé ekonomiky pro rok 2024 na pouhých 0,1 % a pro rok 2025 na 0,7 %. Je to již pátá revize směrem dolů. Předchozí odhad pro rok 2025 činil 1,1 %.
Dalším zdrojem napětí je situace v německém automobilovém průmyslu. Ve čtvrtek odpoledne oznámil silný odborový svaz IG Metall nové stávky ve výrobních závodech společnosti Volkswagen, které začnou v pondělí.
Podle německých médií se očekává, že se stávky zúčastní až 100 000 zaměstnanců, a to před dalším kolem vyjednávání se zaměstnavatelem, které je plánováno na 9. prosince. Odbory požadují zlepšení pracovních smluv a vyšší mzdy pro zhruba 120 000 zaměstnanců VW.
Německo, které dlouho platilo za ekonomickou sílu Evropy, se nachází v bodě zlomu. Kombinace slabého hospodářského růstu, problémů v klíčových průmyslových odvětvích a sociální nejistoty vytváří tlak na vládu kancléře Olafa Scholze, která bude muset v příštím roce čelit významným výzvám.