Navíc pohled do struktury ukazuje, že mezi jednotlivými odvětvími zůstávají značné rozdíly a obecně rychleji roste dynamika mezd v tržních službách, které vykazují nejvyšší setrvačnost inflační dynamiky. To vše jsou spíše další důvody pro lehkou obezřetnost při snižování úrokových sazeb v nejbližších kvartálech, komentuje Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Jak jsme předpokládali, o něco rychleji rostou mzdy v tržních odvětvích. Klíčový průmysl vykazuje meziroční dynamiku mezd 7,1 %, ale to je pravděpodobně v roce 2024 neudržitelné. Průmyslové podniky hlásily v posledních měsících slabé objednávky a na začátku roku 2024 značná část z nich také po delší době redukci počtu zaměstnanců. I stále velmi úspěšná Škoda Auto plánuje letos zaměstnancům navýšit mzdy “pouze” o 5 %.
Lépe jsou na tom zaměstnanci ve vybraných službách. Setrvale vyšší dynamiku mezd si udržuje sektor IT (+8,7 %), a to přes lehké ochlazení poptávky v posledních měsících. Velmi silnou dynamiku mezd také hlásí pohostinství a hoteliérství (+10,1 %), které je také jedním z tahounů zvýšené inflace služeb - ceny v restauracích a v hotelech i v průběhu ledna rostou meziročně skoro o 9 % a vykazují silné meziměsíční momentum. Naopak radost centrálním bankéřům musí dělat relativně pomalý nárůst platů ve veřejné správě a v netržních odvětvích.
Pokud by se to týkalo více odvětví, byla by to pro ČNB varovná zpráva. Zatím to je spíše důvod “k zamyšlení” a možná trochu i argument, proč na nejbližších zasedáních jít raději se sazbami dolů po 50bps krocích spíše než po 75bps. Celkově předpokládáme, že dynamika mezd vzhledem k obtížnější situaci v průmyslu a lehkému nárůstu nezaměstnanosti letos opět zvolní a bude se pohybovat mezi 5-6 %. Na druhou stranu však po dvou letech díky výrazně nižší inflaci uvidíme v roce 2024 reálný růst mezd .