Italská premiérka Giorgia Meloniová se chystá na svou klíčovou návštěvu ve Washingtonu, kde se 17. dubna setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Hlavním cílem její mise je posílit transatlantické vazby, distancovat Itálii i Evropskou unii od přílišné orientace na Čínu a zároveň získat americké záruky ohledně cel na evropské zboží.
Podle informací italského deníku Il Giornale přichází Meloniová do Spojených států s trojicí zásadních nabídek: „Zavázat se k nátlaku na Brusel, aby odložil zavedení odvetných cel proti USA, zaručit zvýšení italských vojenských výdajů na 2 % HDP a především zastavit jakoukoliv snahu o přílišné sblížení Evropy s Čínou.“
Meloniová doufá, že tato nabídka přesvědčí Trumpovu administrativu, aby ponechala v platnosti současné devadesátidenní zmrazení cel na vybrané evropské produkty, mezi které patří například víno, těstoviny nebo farmaceutické výrobky, což jsou klíčové položky italského exportu.
Meloniová současně ukazuje, že se Itálie nechce zapojovat do obchodní války mezi USA a Čínou na straně Pekingu. Demonstrací této strategie byla i nenápadná, ale symbolicky velmi významná návštěva lídra španělské pravicové strany Vox, Santiaga Abascala, v Římě. Abascal přijel krátce po cestě španělského premiéra Pedra Sáncheze do Pekingu.
„V Itálii jsme vždy vítáni. Několik velmi zajímavých hodin výměny názorů s výjimečnou přítelkyní a spojenkyní Giorgií Meloni. Itálie je bezpochyby šťastná a dobře řízená země, navzdory turbulentní době, v níž žijeme,“ napsal Abascal na síti X.
Podle komentátorů tím Meloniová vyslala jasný vzkaz, kterým je odmítnutí prohlubování vztahů EU s Čínou a podpora tvrdší linie vůči Pekingu.
Premiérka Meloniová podle Il Giornale před cestou výrazně omezila svůj veřejný program a připravuje se detailně na jednotlivé body jednání. Jak uvedl šéf koaliční Ligy Matteo Salvini: „Je dobře, že právě italská vláda je mluvčím dohody, dialogu a jednoty. Pokud se EU začne stavět na stranu Číny a použije ekonomické zbraně, jak někteří nezodpovědně navrhují, naše firmy a naši pracovníci na to doplatí.“
Návštěva Meloniové ve Washingtonu tak bude testem nejen italské diplomacie, ale i budoucí orientace celé Evropské unie. Pokud premiérka uspěje, může se Itálie stát klíčovým mostem mezi Evropou a Trumpovou Amerikou, a to v době, kdy se svět rychle rozděluje do nových geopolitických bloků.