Macron využívá olympiádu k propagaci investičního potenciálu

byznys

Pro prezidenta Emmanuela Macrona nejsou Olympijské hry jen sportovní událostí. Chce využít soutěže k přesvědčení zahraničních investorů o atraktivitě Francie. Den před zahájením her uspořádal v Élysée paláci oběd pro zhruba 40 šéfů korporací z celého světa.

Macron využívá olympiádu k propagaci investičního potenciálu
Emmanuel Macron, prezident Francie
28. července 2024 - 07:22

S přehlídkou lodí na Seině se Francie představila světu na zahajovacím ceremoniálu Olympijských her. Na čestné tribuně sledovali tuto podívanou i mnozí mezinárodní manažeři, včetně indického miliardáře Mukeshe Ambaniho a CEO Goldman Sachs Davida Solomona. Dokonce i zakladatel Tesly, Elon Musk, dorazil do francouzského hlavního města na tuto páteční slavnost.

Pro prezidenta Emmanuela Macrona nejsou Olympijské hry jen sportovní událostí. Chce využít soutěže k přesvědčení zahraničních investorů o atraktivitě Francie. Den před zahájením her uspořádal v Élysée paláci oběd pro zhruba 40 šéfů korporací z celého světa. „Chceme využít této atmosféry k posílení naší ekonomické atraktivity,“ uvedla Macronova poradkyně.

Na rozdíl od fotbalového mistrovství Evropy v Německu, kde kancléř Olaf Scholz neprojevil zájem o přilákání investic, se Macron snaží využít každou příležitost. Ačkoliv ekonomický efekt domácího ME byl podle studií společnosti GfK a Norimberského institutu pro tržní rozhodování (NIM) omezený, přispělo přinejmenším ke zlepšení spotřebitelské nálady.

I ve Francii však panují pochybnosti o ekonomických přínosech Olympiády. Přestože šéf organizačního výboru Tony Estanguet tvrdí, že hry budou mít ekonomické dopady, analýza banky Oddo BHF naznačuje, že tyto efekty budou pravděpodobně omezené a střednědobě neměřitelné. Důvodem je, že Francie a zejména Paříž již nyní v letních měsících přitahují miliony turistů, uvádí německý zpravodajský deník Handelsblatt.

Nicméně, francouzská vláda doufá, že hry přispějí k dlouhodobému pozitivnímu obrazu Francie jako atraktivního místa pro investice. Od svého nástupu do funkce v roce 2017 Macron neúnavně propaguje ekonomické výhody země. Každoročně pořádá ve Versailles summit „Choose France“, na kterém se scházejí mezinárodní obchodní lídři. V květnu se na tomto summitu podařilo oznámit nové investice v hodnotě přes 15 miliard eur, včetně příspěvků od amerických technologických gigantů, jako jsou Microsoft a Amazon.



Élysée palác neočekává konkrétní investiční oznámení v souvislosti s Olympiádou. Avšak na okraji her se budou konat „diskuse s některými průmyslovými skupinami a finančními investory“. Macron chce zdůraznit, že i přes současnou politickou nestabilitu ve Francii zůstane až do konce svého mandátu v roce 2027 „privilegovaným partnerem“ pro mezinárodní investory.

Macron se snaží signalizovat politickou stabilitu. Po neúspěchu jeho středolevé koalice ve volbách do Evropského parlamentu v červnu nečekaně rozpustil Národní shromáždění a vyhlásil předčasné volby. Doufal, že Francouzi, kteří budou mít Olympijské hry na očích, nebudou chtít zemi uvrhnout do politického chaosu. Nicméně situace se vyvinula jinak.

Přestože se Národnímu shromáždění (RN) nepodařilo získat absolutní většinu díky paktu mezi levicí a Macronovým táborem proti pravici, je nyní parlament tak rozštěpený, že není jasné, zda a kdy se vytvoří koalice s jasnou vládní většinou.

„Pro investory je stabilita důležitá,“ uvedly zdroje z Élysée. Macron chce nadále podporovat podnikatelské zájmy a zvyšovat ekonomickou atraktivitu Francie. „Prezidentova linie zůstává nezměněná.“ Mezinárodní investoři mohou na něj stále spoléhat – to byla hlavní zpráva pro korporátní šéfy při exkluzivním olympijském obědě v prezidentském paláci.

Nicméně zůstává otázkou, co Francii z her nakonec zůstane. Náklady na pořádání her činí podle organizačního výboru téměř devět miliard eur. Národní statistický institut Insee očekává olympijský efekt na růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí o 0,3 procenta. Dva důležité faktory jsou prodej deseti milionů vstupenek a příjmy z televizních práv, které by měly dosáhnout přibližně 750 milionů eur.

Stavební průmysl během her nebude těžit – nejen kvůli tomu, že většina projektů byla realizována před samotnou Olympiádou. Organizátoři se navíc rozhodli využít především stávající sportovní zařízení, jako je Stade de France nebo tenisové kurty Roland-Garros. Namísto nových staveb vznikly v několika částech Paříže dočasné sportovní areály, například stadion pro plážový volejbal u Eiffelovy věže, které budou po hrách opět demontovány.

Psali jsme:

Obtížné je také změřit, jaký příspěvek přinese turismus. Na Olympiádu se očekává příchod 15 milionů návštěvníků, z toho dva miliony ze zahraničí. S ročním počtem více než 40 milionů turistů je Paříž jednou z nejoblíbenějších destinací na světě. Někteří dokonce obávají, že letní bilance by mohla být horší, protože kvůli olympijskému shonu by mnozí turisté mohli zůstat doma.

Paříž se kvůli možnému riziku teroristických útoků během tohoto velkého sportovního podniku proměnila v zónu vysoké bezpečnosti. Mnohé ulice jsou uzavřené, ozbrojení policisté a vojáci jsou běžnou součástí městského života. Mnoho turistických atrakcí, jako je Louvre nebo Eiffelova věž, je hůře přístupných, a řada stanic metra je uzavřená.

Frank Delvau, šéf Hotelového a restauračního svazu UMIH pro hlavní město a jeho okolí, nedávno označil Olympiádu za „katastrofu“ pro místní restauratéry. „Paříž se vylidňuje,“ řekl. Hotely v Paříži jsou na nadcházející týdny obsazené jen zhruba z poloviny. Navíc došlo k výrazným propadům tržeb v barech a restauracích, které se nacházejí v uzavřených zónách kolem sportovišť a které jsou přístupné pouze s QR kódem po předchozí bezpečnostní kontrole.

Zda se olympijský efekt skutečně projeví podle oficiálních prognóz, se ukáže nejpozději při zveřejnění dalších růstových údajů v říjnu. I francouzský guvernér centrální banky François de Villeroy de Galhau má však určité pochybnosti. „Odhad Insee je optimistický,“ řekl v rozhovoru pro ekonomický deník „La Tribune“.

Nyní se tedy ukáže, zda Macronova strategie přilákání zahraničních investic prostřednictvím Olympiády a zlepšení ekonomického obrazu země přinese kýžené ovoce, nebo zda obavy skeptiků o skutečný přínos her pro francouzskou ekonomiku byly oprávněné.

(hýbl, Handelsblatt, repro:TF1)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?