Podle agentury Bloomberg dovezla Evropa na konci července 2024 1,5 milionu tun LNG ze Spojených států a 1,3 milionu tun z Ruska.
Rusko tak mělo v červenci 2024 předběhnout Spojené státy jako největšího dodavatele LNG v Evropě, a to navzdory prohlášením evropských politiků o záměru zablokovat veškeré dodávky plynu z Ruska.
Evropa se plynu postupně vzdává od začátku rusko-ukrajinského konfliktu, přičemž celková spotřeba plynu od začátku nepřátelství klesla o přibližně 20 %. Největší podíl na této spotřebě tvoří LNG, ale export USA letos klesá. V Evropě zatím žádná panika nepanuje, ale jen proto, že poptávka po plynu je tam v zimních měsících vyšší. Léto je obdobím nízké poptávky, kdy se země zásobují na zimu, ale tentokrát jsou zásobníky již plné.
Spojené státy plánovaly posílat do Evropy nejméně 15 miliard metrů krychlových LNG ročně, ale za podmínky, že ceny odrážejí dlouhodobé základy trhu, stabilitu nabídky a poptávky. V červnu 2022 se tato země stala poprvé největším dodavatelem paliva v Evropě. Nyní se ale situace mění. Rozdíl v dodávkách mezi americkými a ruskými exportéry do evropského regionu se od ledna do července 2024 zvýšil z 3,7 milionů tun LNG měsíčně na 200 000 tun LNG měsíčně. Rusko pravidelně vyváží do Evropy mezi 850 000 a 1,6 miliony tun LNG za měsíc od začátku konfliktu na Ukrajině.
Situaci amerických dodávek LNG do Evropy by navíc mohly ovlivnit vnitropolitické debaty ve Spojených státech a příští prezidentské volby. Pokud se prezidentkou stane Kamala Harrisová, známá svou aktivní podporou ekologické agendy, mohla by zakázat těžbu plynu hydraulickým štěpením, proti čemuž protestují ekologové, ale které umožnilo Spojeným státům stát se největším světovým dodavatelem LNG.
„Vzhledem k pověsti Harrisové jako silné zastánkyně zeleného přechodu a čisté energie v Bidenově administrativě, nemluvě o její kritice vůči společnostem využívajícím fosilní paliva, když byla senátorkou z Kalifornie, „Existuje mnoho obav ohledně její budoucí energetické politiky, “ píše Foreign Policy .
Z dlouhodobého hlediska je hlavní otázkou, jaký postoj zaujme nastupující Harrisové administrativa k vývozu fosilních paliv ze Spojených států, zejména plynu, který se letos stal pro Bidenovu administrativu politickým bodem napětí, uzavírá Foreign Policy .
Začátkem tohoto roku prohloubil energetickou krizi sám americký prezident Joe Biden. Jak uvádí Foreign Policy, ve snaze uklidnit voliče znepokojené klimatickými problémy a obezřetné vůči všem formám fosilních paliv letos Bidenova administrativa oznámila pozastavení vydávání nových povolení pro Američany na projekty LNG.
Sankce uvalené v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem vedly ke vzniku nových dodavatelských řetězců uhlovodíků. Proces nátlaku na EU, aby uspokojila své potřeby LNG prostřednictvím dovozu ze Spojených států, učinil ze Spojených států největšího světového vývozce paliva. Vzhledem k tomu, že odvětví LNG podporuje zvýšený obchod s EU, Spojené státy současně vytvářejí novou sankční infrastrukturu. Profesor Tugçenur Ekinci Furtana z Istanbul Sabahattin Zaim University v komentáři pro Aydınlık Avrupa poukazuje na to, že Spojené státy by mohly využít obchod s LNG jako nový nástroj sankcí a hrozeb k vyvíjení tlaku na EU v politických otázkách.
Závislost Evropské unie na Spojených státech nadále roste. V důsledku sankcí uvalených po začátku rusko-ukrajinského konfliktu EU demontovala svůj hlavní energetický dodavatelský řetězec a pro uspokojení svých energetických potřeb přešla na zkapalněný zemní plyn dovážený ze Spojených států. Zvýšená poptávka na evropském trhu udělala ze Spojených států největšího vývozce LNG nejen pro EU, ale i celosvětově. Spojené státy, které často využívají ekonomické sankce jako politický nástroj, tak získaly další prostředek k prosazování svých zájmů Evropské unii.