16. prosince 2025 - 06:30
Britská vláda schválila prodej firmy International Distribution Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, firmě EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského. Vyplývá to z dnešního oznámení vlády. Cena zbylého podílu činí zhruba 3,6 miliardy liber (přibližně 108 miliard Kč), což celý podnik ohodnocuje na 5,3 miliardy liber (160 miliard Kč) včetně dluhu.
Plán českého miliardáře Daniela Křetínského převzít britskou poštovní společnost Royal Mail vyvolal vášnivou diskusi nejen o budoucnosti této ikonické instituce, ale i o širších dopadech na britskou ekonomiku a přístup k zahraničním investicím. Transakce, která bude financována převážně dluhy, se setkávala s kritikou nejen mezi investory, ale i v politických kruzích, uvádí ve svém komentáři
The Financial Analyst. Například bývalý ministr obchodu Vince Cable varoval před riziky spojenými s prodejem, což upozorňuje na klíčovou otázku: dokáže britská vláda najít rovnováhu mezi lákáním zahraničního kapitálu a ochranou národních zájmů?
Křetínského nabídka spoléhala na dluhové financování, což vyvolalo obavy ohledně finanční stability Royal Mail. Společnost již nyní čelí provozním problémům, ztrátám a potřebě rozsáhlých reforem. Křetínský sice slíbil modernizaci a zlepšení konkurenceschopnosti, avšak analytici upozorňují, že tato strategie může vést k přetížení společnosti dluhy, což by mohlo ohrozit její dlouhodobou udržitelnost.
Pro investory je situace dvousečná. Na jedné straně existuje potenciál pro oživení Royal Mail pod Křetínského vedením. Na straně druhé však panovala a nadále i po prodeji Royal Mail panuje nejistota ohledně toho, zda miliardář dokáže naplnit své ambiciózní plány, a neohrozí její existenci. Jakýkoli neúspěch by totiž mohl způsobit další pokles hodnoty akcií a odliv investorů.
Dalším problémem, který komplikoval Křetínského nabídku, jsou jeho vazby na Rusko. V kontextu rostoucího geopolitického napětí a obav z cizího vlivu na klíčovou infrastrukturu Spojeného království jde o vysoce citlivou otázku. Royal Mail není jen obyčejná firma. Je to instituce hluboce zakořeněná v britské národní identitě. Jakýkoli zahraniční vliv je proto vnímán jako potenciální riziko, zejména pokud by šlo o investora s napojením na režimy, které nejsou v souladu se západními hodnotami.
Vláda Spojeného království stála před zásadním rozhodnutím. Pokud by transakci schválila, mohla by vyslat signál, že Spojené království je otevřené zahraničním investicím, což by mohlo podpořit příliv kapitálu. Na druhé straně však existovalo riziko, že by to mohlo oslabit důvěru veřejnosti ve schopnost vlády chránit klíčová aktiva před zahraničním vlivem.
Pokud by vláda naopak transakci zablokovala nebo uvalila na Křetínského přísnější podmínky, mohlo by to negativně ovlivnit investiční prostředí. Potenciální zahraniční investoři by totiž mohli začít vnímat Spojené království jako trh komplikovaný regulačními zásahy, což by mohlo vést k poklesu investic v dlouhodobém horizontu.
Křetínského převzetí Royal Mail odráží širší problémy britské ekonomiky, která se po brexitu snaží přilákat zahraniční kapitál a přitom si udržet kontrolu nad strategickými sektory. Britská ekonomika čelí zpomalujícímu růstu, nejistotě ohledně budoucího vztahu s Evropskou unií a zvyšující se konkurenci ze strany ostatních globálních hráčů.
Psali jsme:
Případ Royal Mail tak není pouze otázkou jednoho podniku, ale širší debatou o tom, jak se Spojené království postaví k zahraničním investorům a ochraně své ekonomické suverenity.
Daniel Křetínský se prezentuje jako úspěšný investor s jasnou vizí. Jeho převzetí Royal Mail však odhalilo hluboké trhliny v britském přístupu k zahraničním investicím. Nyní může být příběh oživení Royal Mail pozitivním příkladem.