Korejské rozpaky v Dukovanech a nepříjemné otázky od Haška

byznys

Advokát a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se ve svém komentáři zaměřil na rostoucí problémy, kterým bude muset Česko čelit kvůli dostavbě Dukovan a rád by od vlády slyšel jasné odpovědi.

Korejské rozpaky v Dukovanech a nepříjemné otázky od Haška
Michal Hašek (PRO)
15. února 2025 - 05:30

Letos v březnu měl polostátní energetický gigant ČEZ podepsat kontrakt s korejskou společností KHNP na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Termín se ale může posunout, protože problémů přibývá. Pokud chtěli Jihokorejci před podpisem smlouvy o výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech působit jako maximálně věrohodný partner, moc se jim to nepodařilo.

Tamní prezident Jun Sok-jol má totiž prezidentskou funkci pozastavenou a po prosincovém sesazení rozhoduje o jeho dalším osudu Ústavní soud. Uvězněný prezident byl přitom velkým zastáncem jihokorejského jaderného vývozu. A tedy i dukovanského projektu. Od doby, kdy se neúspěšně pokusil vyhlásit stanné právo a zmocnit se takto moci, jsou akcie podniku KEPCO, jehož dceřiná společnost KHNP má Dukovany stavět, stále o nějakých čtrnáct procent níže.



„Ve stínu šachové partie Trump-Putin o míru na Ukrajině, které EU dělá toliko přicmrndávače a diváka, chci upřít naši pozornost na úplně jiné,leč pro nás důležité téma. Dostavba jaderné elektrárny Dukovany a smlouva s Korejci. Doporučuji komentář ekonoma Kovandy v Lidovkách, jeho podstatou je toto:

• je možné zpoždění podpisu s ohledem na turbulence v jižní Korei (sesazený a zatčený prezident, možnost předčasných voleb)

• v Korei možná změna po volbách znamená posílení skeptiků o současné ceně projektu dostavby JEDU (berou současnou za podstřelenou a příjde spor o vícenáklady)

• nemusí platit ujišťování o přínosu pro český průmysl a jeho zapojení až do 60% dodávek (např. Korejci údajně počitají s vlastní nikoliv českou dodávkou turbín) 

Psali jsme:
Okamura vydán a ozval se Rakušan, kterého záhy „trefila“ Konečná


Považuji informace ekonoma Kovandy za vážné a je zcela na místě ptát se premiéra Fialy, ministra Vlčka a vedení ČEZu na následující otázky:

1. Platí původně avizovaný březnový termín podpisu smluv s korejským dodavatelem?

2. Poskytuje smluvní dokumentace dostatečné záruky dodavatele směrem k jeho nabídkové ceně (lidově že nebyla podstřelena) a ochranu ČR a ČEZu při tlaku na vícenáklady?

3. Zajišťuje smluvní dokumentace reálné záruky účasti českého průmyslu na realizaci dostavby JEDU, v jakém podílu a v jaké struktuře?

4. Může vláda ČR garantovat, že případná změna jihokorejské vlády neohrozí realizaci projektu dostavby JEDU v parametrech vítězné jihokorejské nabídky?“ položil závěrem svého komentáře na sociálí síti facebook Hašek několik zásadních otázek. 

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)