Kalifornie žaluje Trumpa kvůli celním opatřením

byznys

Kalifornie žaluje administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli novým clům, která podle státu porušují ústavu a ohrožují ekonomiku.

Kalifornie žaluje Trumpa kvůli celním opatřením
Donald Trump, prezident USA
17. dubna 2025 - 06:22

Právní bitva o hospodářský populismus

Ve stínu obnovené konfrontační obchodní politiky Bílého domu se Kalifornie stala prvním státem USA, který se otevřeně postavil proti nové vlně celní ofenzivy prezidenta Donalda Trumpa. Ve středu 16. dubna 2025 podala státní správa pod vedením guvernéra Gavina Newsoma federální žalobu, která označuje celní opatření Trumpovy administrativy za protiústavní, hospodářsky nebezpečná a řízená spíše politickou kalkulací než reálným ohrožením národní bezpečnosti.

Trumpova celní politika: starý recept, nové škody

Prezident Trump znovu sáhl po osvědčeném, leč kontroverzním nástroji ze svého prvního funkčního období – k tarifní válce. Tentokrát jeho administrativa nařídila 10% clo na veškerý dovoz a zavedla až 145% sazbu na import z Číny, s výjimkou některé spotřební elektroniky, jejíž výrobci mají strategické výrobní závody na americké půdě.

Trump svá opatření opírá o zákon z roku 1977, který umožňuje prezidentovi jednat v případě „mimořádné národní hospodářské hrozby“. Tvrdí, že chronický obchodní deficit a „neférové podmínky“ poškozují americkou ekonomiku natolik, že ospravedlňují mimořádný zásah.

Podle kritiků jde však o zneužití zákona k obejití Kongresu a o nebezpečný precedens. „Prezident zcela obchází demokratický proces a zneužívá legislativu, která měla sloužit v případě války či skutečné krizové situace,“ uvedl Rob Bonta, generální prokurátor Kalifornie.


Kalifornie má zvláštní důvod ke znepokojení. Jako pátá největší ekonomika světa, jejíž obchodní partneři (zejména Čína, Mexiko a Kanada) hrají klíčovou roli v exportu a dovozu, je Kalifornie obzvlášť zranitelná vůči cenovým otřesům a odvetným opatřením.

„Tato cla nejsou nástrojem obrany, ale ekonomickým vandalismem. Poškozují naše podniky, pracovníky i spotřebitele,“ prohlásil guvernér Newsom. 

Ve federální žalobě stát argumentuje, že nová cla zvýší životní náklady, naruší dodavatelské řetězce a poškodí celé sektory kalifornské ekonomiky, včetně zemědělství, technologií a dopravy.

Žaloba Kalifornie není jedinou právní výzvou. Obchodní advokační skupina Liberty Justice Center podala samostatnou žalobu v New Yorku a floridský podnikatel se snaží zablokovat cla na čínské zboží. Všichni žalobci se shodují, že Trump překročil své pravomoci a jedná jednostranně.

Mezitím Čína odpověděla zrcadlově a zavedla 125% cla na americké zboží. Evropská unie rovněž oznámila odvetná opatření, která jsou zatím pozastavena, ale připravena k nasazení.

Z mezinárodního pohledu tak Trump znovu zahajuje obchodní válku, která během jeho prvního mandátu způsobila ztráty v miliardách dolarů a vedla k narušení globálních dodavatelských řetězců.

Psali jsme:

Podle právních expertů může být spor precedentní. International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), na který se Trump odvolává, nebyl nikdy využit k takto rozsáhlému zásahu do běžného mezinárodního obchodu.

„Zákon byl navržen pro situace, kdy je třeba reagovat na hrozby jako terorismus, nepřátelské státy nebo mezinárodní sankce. Použít jej na obchodní deficit je právní akrobacie,“ uvedla právní analytička z Harvardu, profesorka Linda Chenová.

„Kalifornie ve středu podala žalobu, jejímž cílem je zablokovat rozsáhlá cla prezidenta Donalda Trumpa na zahraniční obchodní partnery, obviňujíc ho z překročení pravomocí a způsobení finanční újmy státu a celé zemi,“ uvádí agentura Reuters.

Boj o ekonomickou realitu i ústavu


Celní dekret prezidenta Trumpa se tak rychle stává nejen ekonomickým tématem, ale i ústavní krizí. Kalifornská žaloba otevírá otázku, zda může prezident bez jakékoli kontroly jednostranně zasahovat do americké obchodní politiky – a jaké budou důsledky takové moci.

Odpověď na tuto otázku může zásadně ovlivnit směřování americké ekonomiky i demokracie.

(Kovář, reuters.com, foto: zai)


Anketa

Který z uvedených premiérů hájí podle vás více národní zájmy své země?