Ve stínu nové obchodní ofenzivy prezidenta Donalda Trumpa se Japonsko ocitá ve svízelné, ale zároveň symptomatické situaci. Americká administrativa nečekaně oznámila zavedení 24% cel na japonské zboží a dokonce 25% cel na japonská auta, což je klíčový pilíř tamní ekonomiky. Mnozí analytici v Tokiu mluví o šoku, jiní o předvídatelné opakující se taktice washingtonského protekcionismu. Nejzajímavější skutečností je, že japonská reakce nebyla bojová, ale byla až příliš smířlivá.
Premiér Šigeru Išiba se rozhodl pro “klid a pragmatismus”, tedy slovy Bílého domu přijal „léčbu“ v podobě cel. Místo odvetných kroků, které by například uvalily cla na americkou zemědělskou produkci, zvolil cestu diplomatické poslušnosti.
„Išiba věděl okamžitě, že bude lepší spolknout hořký lék a zachránit, co se dá,“ upozorňuje na slova japonského premiéra britský server UnHerd.com.
Jenže jaký signál tím Tokio vysílá? Že se i významný světový hráč v tichosti podvolí, pokud se Washington rozhodne jednat silově? Nebo že ztráta ekonomické suverenity je přijatelná výměnou za „zachování vztahů“?
Zatímco Trump se opírá o narativ „nového zlatého věku globálního obchodu“ (který, jak trefně poznamenává UnHerd, může být „zlatým věkem – otázkou je ale pro koho?“), Tokio vypadá jako žák, který se bojí zkoušejícího. Tento přístup ale může mít dlouhodobé důsledky, a to jak pro japonskou důvěryhodnost v očích dalších partnerů, ale i pro ostatní státy, které zvažují, zda se americkému tlaku podřídit, nebo se mu postavit.