Indie se utápí v plastu, vede světový žebříček znečištění

byznys

Nedávná studie identifikovala Indii jako největšího světového znečišťovatele plasty s roční produkcí 9,3 milionů tun (Mt) plastů. Po Indii následují Nigérie a Indonésie.

Indie se utápí v plastu, vede světový žebříček znečištění
Znečištění plasty v Indii
11. září 2024 - 07:03

Toto číslo představuje přibližně jednu pětinu celosvětových emisí plastů, čímž zdůrazňuje závažný environmentální problém, neboť emise plastů z Indie výrazně převyšují emise z jiných zemí, uvádí zpráva citující indická média.

Po Indii následují Nigérie a Indonésie, které zaujímají druhou a třetí pozici s 3,5 Mt a 3,4 Mt plastových emisí ročně. Studie definuje plastové emise jako materiály, které se přesunuly z kontrolovaného systému (řízený nebo uzavřený stav) do neřízeného systému (nekontrolovaný nebo neuzavřený stav - tedy do prostředí).

Studie také poukazuje na to, že oficiální míra generování odpadu v Indii, která činí přibližně 0,12 kilogramu na osobu a den, je pravděpodobně podhodnocená. Zpráva naznačuje, že údaje o sběru odpadu jsou také nadhodnocené, informuje server News.AZ. Tento nesoulad může být způsoben vyloučením údajů z venkovských oblastí, spalováním nesebraného odpadu a recyklací odpadu v rámci neformálního sektoru.



Před touto studií byla Čína považována za největšího světového znečišťovatele plastovými odpady, avšak nyní se posunula na čtvrté místo. Tento posun odráží pokrok Číny v oblasti odpadového hospodářství, včetně investic do spaloven a kontrolovaných skládek za posledních 15 let. Aktualizovaná data studie, která zahrnují korekční algoritmy pro nahlášený odpad, poskytují přesnější obraz o globálním znečištění plasty.

Výzkum kvantifikoval emise plastů z 50 702 obecních správ, přičemž hodnotil pět zdrojů: nesebraný odpad, odpadky, systémy sběru, neřízenou likvidaci a odmítnutí z třídění a přepracování. Zjištění ukazují, že globální emise plastového odpadu dosáhly v roce 2020 52,1 Mt. Odpadky byly hlavním zdrojem emisí v zemích globálního severu, zatímco nesebraný odpad byl hlavním zdrojem v globálním jihu.

Psali jsme:

Zajímavé je, že 69 % globálních emisí plastového odpadu, tedy 35,7 Mt ročně, pochází z 20 zemí, včetně čtyř zemí s nízkými příjmy, devíti zemí se středními nižšími příjmy a sedmi zemí se středními vyššími příjmy. Země s vysokými příjmy, i přes vyšší míru produkce plastového odpadu, nejsou mezi 90 největšími znečišťovateli, díky svým komplexním systémům sběru odpadu a řízeným likvidačním procesům.

(jk, News.AZ, repro: Business Standard)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?