Hrozí Evropě nová plynová krize?

byznys

Evropu ohrožuje nová plynová krize v důsledku rychlého poklesu zásob ve skladovacích zařízeních a potenciálního omezení dodávek z Ruska. V současném kontextu geopolitického napětí se ceny letos zvýšily o 45%.

Hrozí Evropě nová plynová krize?
Ilustrační foto
28. listopadu 2024 - 04:20

Podle  agentury Bloomberg poptávka po plynu pro vytápění  v Evropě prudce vzrostla  kvůli nástupu chladného počasí. Situaci zhoršuje slabý vítr v oblastech větrných elektráren, které neumožňují plné využití tohoto zdroje energie pro výrobu elektřiny. 

Ceny plynu se během roku zvýšily o 45%. Toto tempo růstu je výrazně nižší než tempo pozorované v roce 2022, ale zůstává dostatečné k tomu, aby „vytvářelo hrozbu zhoršení inflační krize a zvýšilo tlak na odvětví, které se již nachází v obtížích“. 


Růst cen se výrazně zpomalil oproti roku 2022. Je ale možné, že se situace změní a Evropská unie (EU) začne nakupovat plyn za každou cenu. „Začíná to vypadat jako rok 2022, kdy byla EU připravena nakupovat plyn za každou cenu,“  řekl  Arne Lohmann Rasmussen, hlavní analytik společnosti Global Risk Management. 

Jedním z hlavních faktorů, které by mohly v blízké budoucnosti vést k dalšímu růstu cen plynu, je podle agentury riziko zastavení dodávek plynovodu z Ruska, které některé evropské země nadále nakupují. Mohlo by se tak stát kvůli novým americkým sankcím vůči Gazprombank, která se používá k platbám. Dodávky plynu byly ohroženy už před přijetím amerických sankcí, protože smlouva o tranzitu přes Ukrajinu vyprší na konci roku. 

Mezi další rizikové faktory patří zpoždění dodávek zkapalněného zemního plynu ze Spojených států a chladné počasí v zimních měsících. Navíc se očekává, že ceny plynu budou v létě 2025 vyšší než v zimě 2025–2026. To znamená, že plnění zásobníků plynu v příštím roce může být obtížnější než dříve. 

Německo by mohlo být nejvíce postiženou zemí, stejně jako v roce 2022, jehož ekonomika momentálně stagnuje. Vážné potíže zažívá zejména německý automobilový průmysl, strojírenství a chemický průmysl .


Snížení ruských dodávek plynu do Evropy

Zásoby plynu v EU zůstávají vysoké, 95,5 miliardy metrů krychlových, ale současná spotřeba a předpověď počasí vzbuzují na trhu obavy, že Evropa skončí zimu s nízkými dodávkami, které bude nutné kompenzovat zvýšenými nákupy za vyšší ceny.

Před rokem byly ceny plynu v Evropě dokonce vyšší než současných 510 dolarů za tisíc metrů krychlových. Pak ale šly prudce dolů, k čemuž letos zatím není důvod. A počasí není jediným důvodem.

Dodávky ruského plynovodu do Evropy se za posledních několik let snížily téměř pětinásobně, ale jejich podíl na celkovém dovozu do EU je stále 9–10 %. A riziko zastavení vývozu Gazpromu je nyní vyšší než kdy jindy. Na jedné straně se může ukrajinský tranzit zastavit k 1. lednu 2025, protože smlouva končí a stále není rozhodnuto o jejím prodloužení. Na druhou stranu jsou všechny dodávky Gazpromu do Evropy ohroženy kvůli americkým sankcím vůči Gazprombank, která je klíčovým článkem při platbách evropským spotřebitelům za ruský plyn.

„Stále máme problémy s dodávkami plynu. Chceme-li být skutečně nezávislí na ruském palivu, potřebujeme mít větší dovozní kapacitu a tuto zimu pravděpodobně zaznamenáme problémy, protože zásobníky plynu se poměrně rychle vyprazdňují – máme studený start do zimy.“- Markus Krebber,  generální ředitel německé RWE, řekl na energetické konferenci , uvádí Bloomberg.

Hlavní analytik Global Risk Management Arne Lohmann Rasmussen uvedl, že situace se začíná podobat scénáři z roku 2022, kdy EU nakupuje plyn za každou cenu: „Mohlo by se to stát příští rok kvůli silné poptávce v Asii."

Spotřeba LNG v Asii zatím začala klesat, protože některé země omezují nákupy kvůli vysokým cenám a část nákladu míří do Evropy kvůli tlaku na nižší ceny v Asii.

Plyn je již nyní dražší než ropa, což samozřejmě způsobuje problémy jeho spotřebitelům a dovozcům, zejména v rozvojových a chudých zemích. Někteří dovozci mohou navíc preferovat další prodej plynu za příplatek a pokrytí domácích potřeb uhlím nebo topným olejem. Ale pokud bude zima, poptávka po plynu tam stále poroste,“  bere na vědomí zástupce ředitele Národního fondu pro energetickou bezpečnost (NESF) Alexej Grivač .

Současné ceny 510 dolarů za tisíc metrů krychlových převyšují ceny plynu v Německu před krizí 2,8krát. A i jejich udržení na této úrovni bude pro německý průmysl další ranou.

„Nejvíce utrpí opět energeticky náročné ekonomiky v čele s Německem, které utrpí další škody,“ řekl Ole Hansen, vedoucí komoditní strategie Saxo Bank AS,  Bloombergu.

Německo od energetické krize stagnuje a prudký nárůst inflace by mohl přispět ke zklamání voličů před předčasnými volbami v únoru, uvedla agentura.

Existuje zvýšené riziko, že Evropa v nadcházející zimě skončí štěstí s mírným počasím. Jinými slovy, jsme nuceni spoléhat na dovoz LNG a s tím i nutnost zůstat konkurenceschopní vůči Asii,“ dodal Ole Hansen

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,eadaily,foto:arch.)


Anketa

Obáváte se v příštím roce možné ztráty zaměstnání?

Ano 70%
transparent.gif transparent.gif
Ne 30%
transparent.gif transparent.gif