Zápis ze zasedání ECB se nesl v duchu dřívějších prohlášení. Proinflačním rizikem je především zvýšený mzdový růst. Většina členů vedení má však větší obavy z předčasného snížení úrokových sazeb než z jejich pozdního snížení. My v našem základním scénáři nadále počítáme s letošním poklesem depozitní sazby ECB o 50 bb na 3,5 %, přičemž první cut o 25 bb by podle nás mohl přijít v září. Avšak v souvislosti s pokračující slabostí ekonomické aktivity v Německu a aktuálním tržním očekáváním (-100 bb do konce roku) je riziko vychýleno k výraznějšímu uvolnění měnové politiky v eurozóně.
Fed udržuje jestřábí rétoriku. V souladu s opatrným vyzněním včerejších minutes dnes člen FOMC Jefferson varoval před příliš výrazným uvolněním měnové politiky na základě pozorovaného poklesu inflace. My očekáváme, že Fed letos sníží sazby v souhrnu o 75 bb, přičemž na první „cut“ o 25 bb by mohlo dojít květnu. Riziko je ale podle nás vychýleno směrem k pozdějšímu zahájení cyklu snižování sazeb.
Dolar se odpoledne k euru obchodoval téměř beze změny poblíž 1,081 USD/EUR. Z dat počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu v zámoří znovu poklesl do blízkosti 200 tis., což potvrzuje přetrvávající napětí tamního trhu práce. Mírně naopak zklamaly americké PMI za únor. Při absenci významných makroekonomických dat dnes drobné ztráty k euru zaznamenaly měny středoevropského regionu. Koruna se po poměrně volatilní seanci odpoledne usadila v blízkosti 25,34 CZK/EUR (oslabení o 0,1 %).
Sazby ČNB budou kvůli nízké inflaci klesat rychleji, koruna už ale patrně dále neoslabí. Vlivem nižšího lednového čísla jsme snížili náš odhad inflace pro letošní rok z 2,7 % na 2,1 %. Celková i jádrová inflace po zbytek roku pravděpodobně zůstanou v tolerančním pásmu ČNB. Ta tak podle nás urychlí tempo snižování úrokových sazeb, a to i s ohledem na slabou ekonomiku. V březnu a květnu očekáváme snížení repo sazby o 75 bb a její pokles na 3,5 % do konce roku. Korunové tržní sazby s kratší splatností by měly dále klesat. U delších splatností podobný prostor nespatřujeme. Oslabení koruny k euru v posledním půlroce do značné míry souviselo se zužováním úrokového diferenciálu. To ale podle nás pokračovat nebude a koruna by tak mohla s přispěním oživující domácí i zahraniční poptávky a oslabení amerického dolaru do konce roku mírně posílit.