EU spouští odvetná cla na americké zboží v hodnotě 210 miliard eur

byznys

Evropská unie od 15. dubna zavádí první vlnu cel na americké produkty v reakci na rozhodnutí prezidenta Trumpa uvalit cla na evropskou ocel a hliník. Odvetná opatření se dotknou široké škály zboží, včetně zemědělských produktů a motocyklů.

EU spouští odvetná cla na americké zboží v hodnotě 210 miliard eur
Ilustrační foto
10. dubna 2025 - 06:45

Evropská unie schválila první vlnu odvetných cel vůči Spojeným státům americkým. Rozhodnutí padlo jako přímá reakce na politiku prezidenta Donalda Trumpa, který nově zavedl 25% cla na evropskou ocel a hliník. První balík unijních cel začne platit od 15. dubna a postihne široké spektrum amerického exportu, od zemědělských produktů přes motorky až po drahokamy.

Cílem Bruselu je postupně zatížit cla americké zboží v celkové hodnotě 210 miliard eur (v přepočtu 232 miliard dolarů). Tato opatření budou implementována ve třech fázích (druhá vlna cel je plánována na 15. května, třetí pak na 1. prosince). Většina výrobků bude zatížena 25% clem, menší část 10% sazbou.

Evropská komise označila americká cla za „zcela neopodstatněná“ a uvedla, že už nyní mají negativní dopad na ekonomiky obou stran i na globální obchodní stabilitu. 

„Upřednostňujeme vyvážené a vzájemně výhodné řešení cestou vyjednávání, ale zároveň jsme připraveni reagovat,“ uvedla Komise ve svém oficiálním prohlášení.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala k deeskalaci: „Jsme připraveni odpovědět, ale ještě není pozdě. Rozdíly lze stále překonat jednáním.“ 

Podobně se vyjádřil i eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič, který zdůraznil, že nové americké celní tarify by mohly zasáhnout až 70 % evropského exportu do USA, což představuje hodnotu přibližně 380 miliard eur. Nově uvalená cla by podle něj mohla Evropu stát až 80 miliard eur, tedy jedenáctinásobek původní výše.


Napětí mezi oběma stranami eskalovalo poté, co Spojené státy od 2. dubna zavedly 20% cla téměř na veškeré evropské zboží, spolu s 25% clem na automobily a vybrané komponenty. Prezident Trump navíc avizoval, že dalším krokem bude zavedení cel i na dřevo, polovodiče a farmaceutické výrobky, což by zasáhlo evropský export za více než 420 miliard dolarů.

Na diplomatické úrovni zatím jednání váznou. Podle informací agentury Bloomberg měl eurokomisař Šefčovič v úterý večer schůzku s americkou delegací, ale k průlomu nedošlo. 

„Zdá se, že americká strana zatím nemá od prezidenta Trumpa jasný mandát k seriózním jednáním,“ uvedl zdroj agentury pod podmínkou anonymity.

Původně byl mezi zvažovanými produkty i známý bourbon, ale po silném tlaku některých členských států byl z konečného seznamu odstraněn. Tento krok byl motivován mimo jiné hrozbou prezidenta Trumpa, že v případě danění americké whiskey zavede Spojené státy 200% cla na francouzské víno a šampaňské.

Psali jsme:

Trump dlouhodobě kritizuje obchodní bilanci mezi USA a EU. Tvrdí, že obchodní přebytek EU vůči USA je důkazem „systémově nespravedlivých vztahů“ a že si Evropa musí uvědomit, že Spojené státy už nadále nebudou tolerovat obchodní deficit na vlastní úkor.

Server Epoch Times k rozhodnutí Evropské unie uvedl, že napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomickými bloky tak vstupuje do nové fáze. 

Odborníci varují, že pokračující eskalace by mohla mít vážné důsledky nejen pro průmysl a zaměstnanost na obou stranách Atlantiku, ale také pro stabilitu celosvětového obchodu. V sázce je i důvěryhodnost globálního obchodního systému, který v posledních letech čelí stále silnějším tlakům protekcionismu.

(Böhm, epochtimes.com, foto: zai)


Anketa

Který z uvedených premiérů hájí podle vás více národní zájmy své země?