Indikátor spotřebitelského sentimentu klesl o 1,3 b. na úroveň 74,7 b. poté, co v listopadu došlo k mírnému zlepšení nálady. Důvěra domácností tak nadále zůstává poblíž historicky nejnižší úrovně měření (71,9 b.), kterou zaznamenala v letošním říjnu. Za stále silně negativním sentimentem domácností jsou obavy ohledně nepříznivého vývoje ekonomiky, zhoršení finanční situace či nárůstu nezaměstnanosti.
Podnikatelská důvěra v prosinci opět klesla a navázala tak na předchozí šestiměsíční sérii poklesů. K výraznému poklesu došlo zejména ve stavebnictví a obchodu (-7,9 b. a -6,3 b.), zatímco v průmyslu došlo k nepatrnému zlepšení o 0,6 b. a v odvětví služeb k meziměsíční stagnaci. Souhrnný indikátor podnikatelské důvěry se však v porovnání s hodnotami zaznamenanými během koronavirové pandemie stále drží na relativně příznivých úrovních. Ze sledovaných odvětví pouze sentiment ve stavebnictví zůstává nad svým dlouhodobým průměrem. V průmyslu podnikatelé nadále hodnotí negativně současnou poptávku po produkci, nicméně došlo k mírnému zlepšení jejich výhledů pro výrobní činnost v nadcházejících měsících.
Pokračující negativní sentiment nahrává scénáři mezičtvrtletního poklesu tuzemské ekonomiky v letošním čtvrtém čtvrtletí, čímž by vstoupila do technické recese. Nicméně recese by podle nás měla být relativně mělká a spojená s pouze mírným nárůstem nezaměstnanosti.
První po-sváteční obchodní seance se nesla v klidném duchu. Euro se drželo poblíž svého šestiměsíčního maxima nad 1,06 USD/EUR. Česká koruna v úterý měla tendenci oslabovat (-0,2 %), stále se však nachází na dostřel úrovně 24,20 CZK/EUR. Maďarský forint a polský zlotý během úterý také oslabovaly (-0,4 % a -1,0 %).