Důrazné varování před katastrofou Powellovy měnové politiky

byznys

Ekonom Peter Schiff tvrdě kritizuje strategii předsedy Fedu Jerome Powella, která podle něj ignoruje rizika rostoucího národního dluhu a ohrožuje stabilitu americké ekonomiky. Také varuje, že bez zásadní reformy fiskální politiky hrozí USA ekonomický kolaps.

Důrazné varování před katastrofou Powellovy měnové politiky
Jerome Powell, šéf Fed
10. listopadu 2024 - 06:30

Americký ekonom a dlouholetý kritik Federálního rezervního systému (Fed) Peter Schiff opět otevřeně varuje před důsledky měnové politiky předsedy Fedu Jerome Powella. Tentokrát se zaměřil na hrozbu, kterou představuje rostoucí národní dluh Spojených států a politika Fedu, kterou Schiff označuje za bezhlavou a krátkozrakou. Podle něj současná strategie Fedu nejenže neřeší zásadní ekonomické problémy země, ale naopak Spojené státy tlačí na cestu ekonomické katastrofy.

Schiff, známý svou otevřenou kritikou a ostrými komentáři, dlouhodobě varuje před riziky, která přináší současná monetární politika. Ve svém nejnovějším prohlášení uvedl, že Fed, pod vedením Powella, ignoruje nebezpečí spojená s rostoucím zadlužením. 

„Powellova strategie ignoruje rizika, která přináší neustále rostoucí dluh. Bez reformy fiskální politiky se dostáváme na nebezpečnou cestu,“ řekl Schiff s jasným varováním před následky této politiky.

Podle Schiffa jsou problémy s měnovou politikou hlubší než jen pouhé rozhodování o úrokových sazbách. Zdůrazňuje, že Fed svou politikou příliš uvolněného přístupu k penězům nebere v úvahu dlouhodobé důsledky. 

„Zvyšování dluhu a tištění nových peněz vytváří iluzi prosperity, ale je to jen dočasná záplata,“ varuje Schiff. Tento přístup může podle něj krátkodobě zlepšit ekonomické ukazatele, ale na úkor budoucí stability.



Schiff tvrdí, že se americká ekonomika dostává do začarovaného kruhu, kdy rostoucí dluhy vytvářejí tlak na úrokové sazby a nutí Fed k dalšímu tištění peněz. Tento koloběh se podle něj může snadno vymknout kontrole. „Není otázkou zda, ale kdy tento kolos spadne,“ uvedl Schiff.

Americký národní dluh se neustále zvyšuje a přesahuje úroveň, která by ještě před několika lety byla považována za nepřijatelnou. Schiff varuje, že Spojené státy se řítí směrem k neudržitelnému dluhovému zatížení, což podle něj může v konečném důsledku destabilizovat celý finanční systém. 

„Bez reformy fiskální politiky a zásadních změn ve fungování Fedu jsme na pokraji ekonomického kolapsu,“ tvrdí ekonom.

Jedním z hlavních problémů, na které Schiff upozorňuje, je ztráta důvěry v americký dolar jako globální rezervní měnu. Pokud by investoři ztratili důvěru ve schopnost Spojených států splácet své dluhy, mohlo by to vyvolat hromadný výprodej dolarů, což by mělo devastující dopad na americkou ekonomiku. 

„Pokud dolar ztratí svůj status světové rezervní měny, Spojené státy budou čelit bezprecedentní krizi,“ varuje Schiff.

Schiffova slova jasně směřují k tomu, že Spojené státy potřebují zásadní reformu své fiskální politiky. 

„Nelze si nadále půjčovat a vytvářet nové dluhy bez toho, aby se hledaly možnosti snižování výdajů a zvyšování produktivity,“ říká Schiff, který navrhuje zásadní změny v rozpočtové politice a snahu o fiskální disciplínu, kterou podle něj americká vláda i Fed zanedbávají.

Podle Schiffa je zarážející, jak málo pozornosti je věnováno důsledkům rostoucího zadlužení. Když Fed a vláda ignorují rizika, která jsou s dluhem spojena, vysílají podle něj do světa nebezpečný signál. 

„Ekonomické problémy nelze řešit neustálým pumpováním peněz do systému. To je jako hasit požár benzínem,“ varuje Schiff.

Psali jsme:

Jerome Powell a jeho tým na Fedu však na kritiku reagují zdrženlivě. Přestože i někteří další ekonomové začínají být znepokojeni rostoucím zadlužením a inflačními tlaky, Powell trvá na tom, že jeho politika je nutná k zajištění ekonomické stability a podpory pracovního trhu. Tím však podle Schiffa jen oddaluje nevyhnutelné problémy.

Schiff navrhuje, aby Fed přehodnotil svůj přístup a místo manipulace s úrokovými sazbami se zaměřil na skutečné ekonomické reformy. Tvrdí, že současná politika krátkodobě stimuluje trh, ale dlouhodobě ho vede do zkázy. 

„Fed svou roli neplní. Namísto toho, aby zajišťoval ekonomickou stabilitu, podporuje nezdravé návyky amerického hospodářství,“ říká Schiff.

Peter Schiffův varovný hlas by neměl být přehlížen. Jeho kritika Powellovy měnové politiky a upozornění na rostoucí zadlužení Spojených států jsou aktuální a znepokojující. Pokud nedojde k zásadním změnám, může být budoucnost americké ekonomiky skutečně ohrožena. Powell a jeho tým stojí před těžkou volbou anebo pokračovat v současné politice, která jen odsouvá řešení problémů, nebo se vydat cestou nepopulárních, ale nezbytných reforem.

Schiffova slova jsou jasným apelem k tomu, aby Fed a americká vláda přehodnotily svůj přístup k hospodářské politice. Otázkou však zůstává, zda je někdo na tyto varovné signály ochoten slyšet, nebo zda Spojené státy skutečně čeká tvrdé probuzení z ekonomické iluze, kterou tato politika vytváří.

(hýbl, prvnizpravy.cz, repro: forbes)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?