Dost už bylo bezcelního parazitování. Trumpova cla a ekonomika v otřesech

byznys

Americký prezident Donald Trump oznámil 2. dubna 2025 zavedení rozsáhlých cel na dovoz zboží, což vyvolalo značné turbulence na světových finančních trzích. Podle jeho vyjádření už bylo dost bezcelního parazitování.

Dost už bylo bezcelního parazitování. Trumpova cla a ekonomika v otřesech
Donald Trump, prezident USA
4. dubna 2025 - 06:22

„Dost bylo bezcelního parazitování. Spojené státy konečně znovu chrání svou suverenitu a své pracovníky,“ uvedl americký prezident Donald Trump v oficiálním prohlášení zveřejněném na stránkách Bílého domu. 

Tento krok, nazvaný “Den osvobození”, zahrnuje 10% clo na veškerý dovoz do USA, přičemž některé země čelí ještě vyšším sazbám, například Čína 54% a Japonsko 24%.

V reakci na tyto události investoři hledali bezpečné útočiště, což vedlo k výraznému růstu ceny zlata. Dne 1. dubna 2025, jak uvádí server godprice.org, dosáhla cena zlata hodnoty 3 120,93 USD za unci, což představuje nárůst o 1 % oproti předchozímu dni, meziroční nárůst pak o více než 20 % a potvrzení trendu, kdy zlato opět slouží jako bezpečný přístav v období geopolitické nejistoty. Analytici z UBS předpovídají, že v případě eskalace obchodních sporů by cena zlata mohla dosáhnout až 3 500 USD za unci.


Asijské akciové trhy zaznamenaly výrazné poklesy. Japonský index Nikkei 225 klesl o více než 4 %, což je nejnižší hodnota za posledních osm měsíců, přičemž analytici upozorňují zejména na zranitelnost japonského automobilového sektoru, který vyváží značnou část produkce do USA. Podobné propady byly zaznamenány i na trzích v Jižní Koreji a Austrálii.

Další vliv celní nejistoty se projevil i na trhu s ropou. Podle zprávy WSJ ceny ropy rovněž reagovaly na nová cla. Cena ropy Brent klesla o 1,38 USD na 69,99 USD za barel, což představuje pokles o 1,84 % od začátku roku 2025. Americká lehká ropa WTI se obchodovala za 66,48 USD. Propad cen je důsledkem očekávání ochabnutí globálního růstu a snížení poptávky, zejména ze strany velkých průmyslových ekonomik.

Ekonomové varují, že nová cla mohou vést k oslabení globálního ekonomického růstu, uvádí Reuters. Podle zprávy Wall Street Journal reagují trhy s nervozitou, protože cla narušují dodavatelské řetězce, zvyšují náklady a podkopávají důvěru investorů. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) snížila svou prognózu růstu pro rok 2025 z 2,1 % na 1,7 %.

Psali jsme:

Zatímco administrativa Donalda Trumpa opatření prezentuje jako „obranu národní bezpečnosti“, kritici varují před začátkem rozsáhlé obchodní války, která může mít dlouhodobé negativní důsledky. Spojené státy čelí kritice ze strany Číny a Evropské unie, které hrozí odvetnými opatřeními.

Zavedení nových celních opatření ze strany USA vyvolalo na světových trzích značnou nejistotu. Investoři se obracejí k bezpečným aktivům, jako je zlato, zatímco akciové trhy a ceny ropy zaznamenávají poklesy. Ekonomové varují před možnými negativními dopady na globální ekonomiku a vyzývají k diplomatickým jednáním s cílem zmírnit napětí v mezinárodním obchodě.

(Böhm, goldprice.org, foto: zai)


Anketa

Které z uvedených světových velmocí důvěřujete nejvíce?