Dolar oslabil, středoevropský region naopak v plusu

byznys

Před očekávaným pátečním NFP reportem za srpen v USA dnes byl zveřejněn počet volných pozic JOLTS za červenec.

Dolar oslabil, středoevropský region naopak v plusu
Ilustrační foto
5. září 2024 - 07:20

Pokles na 7673 tis. oproti očekávaným 8100 tis., při současné revizi předchozího měsíce z původních 8184 tis. na 7910 tis., byl pro trhy viditelným zklamáním. V červenci však došlo k značnému zhoršení i u NFP reportu. Od té doby publikovaná data nicméně další výrazné ochlazování trhu práce spíše nepotvrzovala. To je pravděpodobně i důvod proč trhy očekávají v srpnu v případě NFP určité zlepšení, komentuje Jaromír Gec, analytik Komerční banky.


Data z Evropy vyzněla smíšeně. Ve finálním čtení byly nepatrně směrem dolů revidovány srpnové PMI. V eurozóně jako celku i tak vlivem příznivé situace ve službách kompozitní index dosáhl 51 bodů (oproti původním 51,2 b.). V Německu však vzhledem k nadále špatné situaci ve zpracovatelském průmyslu celkový PMI skončil viditelně pod hranicí 50 bodů (na 48,4 b.), která je předělem mezi zhoršováním a zlepšováním situace. V proinflačním směru dnes naopak překvapily ceny průmyslových výrobců (PPI) v eurozóně, jejichž meziměsíční dynamika se v červenci překvapivě zvýšila z 0,6 % v červnu na 0,8 %. Naproti tomu tržní konsenzus očekával zpomalení na 0,3 %. Přes překvapivě výrazný meziměsíční nárůst byly PPI oproti loňskému červenci stále nižší o 2,1 %. Celkově tedy inflační tlaky z primárních okruhů v eurozóně zůstávají relativně utlumené.


Na finančních trzích dnes nepokračoval pokles akciových indexů. Po včerejším výprodeji (pokles S&P 500 o 2,1 %), ke kterému patrně přispěly srpnové ISM a PMI statistiky ze zpracovatelského průmyslu, které v obou případech ukazují na již několik měsíců trvající pokles výkonnosti tohoto odvětví, dnes otevřely zámořské akcie lehce v černých číslech. Přispět k tomu mohla výše zmíněná data, která sice potvrdila ochlazování amerického trhu práce, zároveň však opět došlo k navýšení sázek na uvolnění měnové politiky Fedem, a tím i k poklesu dolarových tržních úrokových sazeb. Americký dolar odpoledne proti euru oslabil o 0,4 % na 1,109 USD/EUR. Tendence k posílení byly díky tomu naopak patrné u měn středoevropského regionu, kde bylo dnešní jedinou událostí zasedání polské centrální banky. Klíčová sazba však v Polsku podle zůstala na 5,75 %. Koruna si k euru polepšila o 0,2 % na 25,06 CZK/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?