Čína ovládá ekonomiku Střední Asie, Indie zůstává pozadu

byznys

Střední Asie se stává klíčovým bojištěm ekonomického a geopolitického vlivu. Čína díky svým masivním investicím a strategickým projektům ovládá region, zatímco Indie zůstává v pozadí. Tento vývoj přináší zásadní dopady nejen pro Střední Asii, ale i pro širší globální rovnováhu.

Čína ovládá ekonomiku Střední Asie, Indie zůstává pozadu
Státy Střední Asie
6. ledna 2025 - 07:03

Čína již několik let realizuje ambiciózní projekt „Pás a stezka“, jehož cílem je propojit Asii, Evropu a Afriku prostřednictvím rozsáhlé infrastruktury. Střední Asie, historicky známá jako klíčová část Hedvábné stezky, se stala jednou z hlavních oblastí zájmu Pekingu. V posledních deseti letech investovala Čína miliardy dolarů do železnic, silnic, energetických sítí a průmyslových parků v zemích, jako je Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán.

V Kazachstánu, největší ekonomice regionu, Čína vybudovala strategické plynovody a ropovody, které propojují tamní energetické zdroje s čínskými odběrateli. V Kyrgyzstánu a Tádžikistánu se zaměřuje na těžbu surovin a výstavbu silnic, které propojují tyto horské země s čínským západním regionem Sin-ťiang. Tím si Čína zajišťuje přístup k přírodním zdrojům a zároveň posiluje svou ekonomickou a politickou přítomnost v regionu.

Země Střední Asie, které jsou bohaté na přírodní zdroje, ale často trpí nedostatkem kapitálu, přijímají čínské investice s otevřenou náručí. Tato spolupráce jim umožňuje rozvoj infrastruktury a ekonomiky. Nicméně s rostoucími půjčkami a investicemi roste i jejich ekonomická závislost na Číně.



Například Kyrgyzstán a Tádžikistán již nyní dluží Číně značné částky, což vyvolává obavy z tzv. dluhové pasti. V případě neschopnosti splácet dluhy by mohly tyto země ztratit kontrolu nad klíčovými ekonomickými a strategickými aktivy, což by Číně umožnilo ještě větší vliv v regionu, uvádí The Financial Analyst.

Zatímco Čína upevňuje svou pozici, Indie se snaží získat alespoň částečný vliv ve Střední Asii. Indie má s regionem historické a kulturní vazby, například prostřednictvím starověké Hedvábné stezky nebo buddhistické tradice. Navzdory těmto vazbám se indické snahy o ekonomickou spolupráci a politický vliv nevyrovnají čínským ambicím.

Jednou z hlavních překážek je geografická izolace Indie od Střední Asie. Indie nemá přímé pozemní spojení s regionem, což komplikuje obchod a logistiku. Indie sice investovala do kulturních a vzdělávacích projektů, jako jsou stipendia pro studenty ze Střední Asie, a posílila obchodní spolupráci, ale její celkové investice jsou mnohem menší než čínské.

Dalším faktorem je konkurenční tlak ze strany dalších hráčů, jako je Rusko, Írán a Turecko, které mají své vlastní zájmy ve Střední Asii. Indie tak čelí nejen čínskému vlivu, ale i historickým vazbám těchto zemí na region.

Psali jsme:

Čínská dominance v Střední Asii má širší dopady na globální geopolitiku. Region, který se nachází na strategickém křižovatce mezi Východem a Západem, se stává klíčovým bojištěm zájmů světových velmocí. Čína využívá své ekonomické síly k tomu, aby si zajistila dlouhodobý vliv, zatímco Indie, Rusko a další země se snaží najít způsoby, jak vyvážit čínskou expanzi.

Tento vývoj může mít zásadní důsledky nejen pro Střední Asii, ale i pro sousední regiony, jako je Jižní Asie, Blízký východ a Evropa. Střední Asie se tak stává jedním z klíčových míst, kde se bude v nadcházejících letech rozhodovat o budoucí rovnováze moci ve světě.

(jar, Financial Analyst, foto: red.)


Anketa

Měla by Sněmovna vydat Tomia Okamuru (SPD) k trestnímu stíhání?

Ano 9%
transparent.gif transparent.gif
Ne 79%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 12%
transparent.gif transparent.gif